hetgeen de candidaat moet beletten door krachtig te knij pen d) achtereenvolgens de linker en rechter gebalde vuist met de knokkels boven, naar omhoog en omlaag bewegen, daarna roteeren in het polsgewricht. Gedurende deze bewegingen wordt o.m. gelet op de aanwezig heid van litteekens aan pols of vingers, stijve gewrichten, afplatting van duim- of pinkmuis, hetgeen o.a. op lepra kan wijzen. Hierna wordt van de candidaten de gezichtsscherpte onderzocht door hen op 5 meter afstand afzonderlijk met rechter en linker oog lettertypen van verschillende grootten te laten lezen. Dit onderzoek geschiedt door den officier belast met de werving te zamen met den ziekenverpleger. De eerste wijst op het bord de verschillende letters aan, de laatste houdt achtereenvolgens elk oog van den candidaat dicht met zijn handpalm. Houdt men niet de handpalm doch de aaneen gesloten vingers voor het oog, dan kunnen de candidaten er soms nog tusschen door zien. Ook bestaat dan de mogelijkheid, dat een ziekenverpleger, die den aspirant wil helpen, zijn vingers iets uiteen houdt. Van de candidaten wordt geëischt, dat zij met beide oogen zonder bril de kleinste lettertypen kunnen lezen, d.w.z. een ge- zichtsscherpe 10/10 hebben. Degenen, die daaraan niet voldoen, vallen af. Doordat niet verder gepoogd wordt de bij hen gevonden verminderde gezichtsscherpe met glazen te corrigeeren, kan dit deel van het onderzoek ook zeer goed aan den officier belast met •de werving worden overgelaten, terwijl ondertusschen de officier van gezondheid de aspiranten, die de letterproeven doorstaan 'hebben, weer verder onder handen neemt. De officier van gezondheid neemt dan plaats op een hooge kruk, de candidaten staan en queu voor hem. Achtereenvolgens wordt dan van eiken candidaat van boven naar beneden gelet op de wenkbrauwen (haaruitval bij lepra) de oogleden (oogbind- vliesontsteking, trachoom) de oogbewegingen en pupilreacties oorlellen (verdikt bij lepra)De mond-keelholte werd reeds eerder nagezien, alleen laat men nog de candidaat de tong uitsteken. Dan naar beneden gaand, volgt het onderzoek op liesbreuken en het onderzoek der geslachtsorganen op litteekens, venerische ziekten, misvormingen, enz. Daarna laat men den patiënt zich omkeeren, nog even wordt een blik geworpen op rug en beenen (lepravlekken op billen, spataderen) en de patiënt gaat naar de zijtafel waar de benoodigd- heden voor urineonderzoek, alsmede een tiental genummerde glazen gereed staan, bij elk waarvan een kartonnen volgnummer. Hij urineert in het glas, zet het weer neer en neemt het volg nummer bij zich. Dan onderzoekt de ziekenverpleger de urines, onder direct toezicht van den officier van gezondheid, op eiwit 721

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 89