en suiker. Op eiwit geschiedt zulks met de kookproef, op suiker met Fehlings' proefvocht. Een positieve of twijfelachtig positieve eiwitreactie wordt gecontroleerd met de azijnzuur-ferrocyaankali- reactie. Zoodra de officier belast met de werving gereed is met het onderzoek der gezichtsscherpte, begeeft hij zich met de candida- ten, die bereids geurineerd hebben, naar een zijvertrek, waar geleidelijk alle candidaten, die in het andere lokaal klaar zijn, verschijnen. Hier wordt door hem de gehoorscherpte onderzocht, wat eveneens in dezen eenvoudigen vorm na een korte instructie zeer goed door een leek kan geschieden. De sergeant-werver houdt het eene oor van den aspirant dicht, de officier belast met de werving staat aan de andere zijde van het lokaal en fluistert „delapan poeloe tiga, Amoerang, Tondano, sepoeloe-ampat" enz. Ook hier geldt de strenge selectie-regel, dat de candidaten die met één van beide ooren het gefluisterde niet kunnen verstaan, zonder meer worden afgewezen. Na dit gehooronderzoek komen de aspiranten weder bij den officier van gezondheid, die dan bij hen in liggende houding het hart, de longen, buikorganen en peesreflexen onderzoekt. Ook hier is een reutelgeruisch in de longen en een al of niet functio- neele souffle aan het hart een voldoende reden tot afwijzing. Het leidend principe is immers zoolang het groote aanbod voort duurt, ter vermindering van het risico bij voorkeur menschen aan te nemen, bij wie met de gebruikelijke eenvoudige onder zoekingsmethoden op het tijdstip van aanname geen enkele afwij king is te constateeren. Een uitzondering wordt gemaakt voor de veel voorkomende palpabele en ietwat vergroote milteen vergrooting volgens de Schüffnersche indeeling van plus één vormt in het algemeen geen reden tot afwijzing. Wel wordt hier omtrent een aanteekening geplaatst in 's mans ziektenboekje. Van de in liggende houding zich bevindende te onderzoeken persoon wordt nog nagegaan of ook de passieve beweging beider zijds in het enkelgewricht voldoende is. Zijn ook hierbij geen afwijkingen ontdekt, dan laat men tot slot den aspirant met nac gemaakte voetzolen het keuringslokaal eenmaal op en neerloopen, ter beoordeeling van de wijze van loopen en de bouw van het voetgewelf. Van de alsdan overblijvende, voorloopig goedgekeurde, aspi ranten worden door den wervingsofficier de zgn. merkbare tee kenen opgenomen, welke hij achter ieders naam inschrijft in het keuringsboek. Bij deze gelegenheid wordt met elk der candidaten een korter of langer gesprek gevoerd. Geinformeerd wordt naar zijn vorderingen op school, familie-omstandigheden, trouwplan nen, vorige werkkring, redenen welke hem ertoe bewogen zich voor den militairen dienst aan te melden, enz. Een dergelijk ge sprek tezamen met den algemeenen, gedurende het lichamelijk onderzoek gekregen, indruk geven een vrij behoorlijk idee om- 722

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 90