trent de psychische toestand van den aspirant en zijn naast het zuiver lichamelijk onderzoek evenzeer van belang te achten. De candidaten, die bij de hierboven beschreven keuring goed zijn bevonden, worden nog niet definitief aangenomen, doch hun wordt aangezegd wanneer zij voor het na-onderzoek moeten te rugkomen. De datum van dit na-onderzoek wordt meestal zoo gekozen, dat het net veertien dagen valt vóór het vertrek van de boot naar Java, zoodat na definitieve aanname het bedrag aan uit te keeren soldij niet noodeloos hoog wordt. Bij dit na-onderzoek worden van eiken candidaat nog eens hart en longen, nu echter in staande houding, onderzocht. Dit dubbele longonderzoek is ingesteld in verband met het veelvuldig voorkomen van longtuberculose onder de Minahassers, terwijl het herhaald hartonderzoek het voordeel heeft, dat de storende in vloed van de eerste emoties op de hartwerking van den aspirant- recruut, meestal belangrijk is verminderd. Als regel is aangeno men, dat een aspirant, die ook bij het na-onderzoek nog een hart slagfrequentie heeft grooter dan 140 slagen per minuut beter alsnog wordt geëlimineerd. De eerste keuring is dus hier de hoofdkeuring en dermate volledig, dat bij de nakeuring als regel niet meer dan 3 alsnog moet worden afgekeurd. Meestal is dit dan voor een longafwijking, die bij de eerste keuring reeds als verdacht werd gesignaleerd of voor een te frequente polsslag (zie boven). De hierboven beschreven, uit den drang der omstandigheden ontstane, meer economische werkwijze maakt het mogelijk, dat 10 candidaten in 50 minuten a 1 uur geheel lichamelijk worden gekeurd, zulks afhankelijk van het aantal, dat tijdens de gang van het onderzoek afvalt. Voorts heeft de practijk uitgewezen dat, om volgens boven geschetste normen 100 goedgekeurde re- cruten te verkrijgen, minstens 350 man de keuring moeten pas- seeren of met andere woorden, dat niet meer dan 29% van de genen, die zich opgeven, geschikt wordt bevonden voor den mili tairen dienst. 2) Manado, April 1934. 7 23 b Zij krijgen n.l. nog 14 dagen verlof. 2) Om te voorkomen dat bij de keuring candidaten aan de aandacht der keurende officieren van gezondheid zullen ontglippen, die later wegens minder geestelijke gesteldheid zouden worden afgekeurd, is hij rondschrijven van den Inspecteur M. G. D. van 13 Juni 1934 No. 140/VI vastgesteld, dat iedere candidaat, na lichamelijk te zijn goedgekeurd, door den keurenden officier van gezondheid (op Java en Ambonia bij de nakeuring in de hos pitalen) middels een gesprek van een kwartier uurs getoetst moet worden op zijn geestelijke en verstandelijke vermogens, waarbij zoo noodig van een tolk gebruik kan worden gemaakt. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 91