724 7. ORGAAN N. I. O. V. Het Mei-nummer opent met een „in memoriam" gewijd aan wijlen den len Luitenant der infanterie J. A. Froeling en wijlen den off. van gezondheid 2e kl. R. Weeda. Voorts treffen wij aan ■het slotartikel van „Het Verre Oosten in 1933" door W. J. Lucardie, waarin o.a. de onafhankelijkheidskwestie van de Philippijnen wordt besproken en een overzicht wordt gegeven van den bewapeningswedijver in de landen rond den Pacific het vervolg van „Gezagsvestiging in Nederlandsch-Indië" van de hand van Kapitein der Infanterie J. M. Somer, behandelend de hoofdfiguren uit de periode 18251845, namelijk den Gouverneur-Generaal, Lt.-generaal van den Bosch, den civiel en militair gouverneur van Sumatra's Westkust, gen.-majoor Michiels en den Minister van Koloniën Baud het slotartikel van „Een populaire beschouwing over de vervaardiging van topografische kaarten uit nagenoeg loodrechte luchtfoto's met' behulp van eenvoudige methoden en instrumenten", in welk artikel Kapitein Kint een zeer overzichtelijk overzicht geeft van de verschillende voorbereidingen, welke de eigenlijke kaarteering voorafgaan zooals het zoogenaamd ontschran- ktn van de foto's en het samenstellen van een fotoschetskaart. De eigenlijke kaarteering besprekend, worden belangwekkende aanwijzingen gegeven voor het „lezen" van de luchtfoto's. Een verslag van de lezing gehouden door Majoor J. H. Uhl tijdens het jaarlijksch congres der Vaderlandsche Club over het onderwerp „Het K. N. I. Leger en het Rapport der Commissie-Idenburg", Mededeelingen van het Hoofdbestuur, Afdeelingverslagen en de gebruikelijke rubrieken „Verande ringen" en „Uit Pers en Periodiek" besluiten het nummer. v. V. 8. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. Bulletin Beige des Sciences Militaires. Januari 1934, Comment combattre les auto's blindés. Het artikel geeft een resumé van het belangwekkende, door den Poolschen Kapitein Zyrkiewicz geschreven boek van bovenstaanden titel, waarvan hierna een kort uittreksel moge volgen. Om den strijd tegen pantserwagens zoo werkdadig mogelijk te doen zijn, wordt een intensief gebruik vereischt van alle strijdmiddelen waarover men beschikt. Schr. onderscheidt deze strijdmiddelen in 3 groepen, n.l. a) de actieve verdedigingsmaatregelen, welke het grootste aandeel in den strijd tegen pantserwagens hebben, b) de passieve verdedigingsmaatregelen, welke Wegens vertrek met buitenlandsch verlof moest de kapt. van den Gen. Staf A. Haverkamp zijn medewerking aan deze rubriek beëindigen. Gaarne betuigen wij den Heer Haverkamp op deze plaats onzen welgemeenden dank voor zijn langdurigen en toegewijden arbeid aan dit deel van het I. M. T. Den Kapt. der Artillerie H. W. Tersteege mochten wij bereid vinden voort aan het onderdeel „artillerie" dn deze rubriek te verzorgen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 92