725 ten doel hebben de naderende pantserauto's tot staan te brengen dan wel vertraging op te leggen, om hierdoor aan de artillerie en aan de overige wapens den benoodigden tijd te geven om te kunnen ingrijpen, c) de voor bereidende maatregelen van tactischen en van instructieven aard, welke ten doel hebben de verliezen tot een minimum te beperken en de meest kwets bare plaatsen van de pantserwagens te leeren kennen, opdat men deze zoo doeltreffend mogelijk buiten gevecht zal kunnen stellen. Deze taak, zal voornamelijk de actieve verdediging ten deel vallen. In den strijd tegen de pantserwagens moeten de drie genoemde factoren zoo volledig mogelijk samengevoegd worden ter bereiking van een en het zelfde doel. De passieve verdedigingsmaatregelen omvatten 1) De keuze van de opstelling, waarbij aan de volgende desiderata moet worden voldaan a) Vóór de opstelling de aanwezigheid van vlak terrein, waardoor het mogelijk is op grooten afstand waar te nemen en de vijandelijke pantser wagens onder vuur van artillerie en automatische wapens te nemen. b) In de onmiddellijke nabijheid van de opstelling de aanwezigheid van een aantal natuurlijke hindernissen, welke de pantserwagens zullen noodzaken de nadering te vertragen op het oogenblik, dat zij aan het vuur van het anti-tank geschut zijn blootgesteld. c) Binnen de opstelling doorsneden en bedekt terrein waar de pantser wagens geen doeltreffend gebruik van hun wapens kunnen maken en de eigen troepen daarentegen een groot aantal opstellingen zullen vinden voor hun anti-tank geschut. Terecht merkt Schr. op „II est évidemment malaisé de trouver ces condi tions réunies. Dans le choix de la position on se rappellera qu'une prudence exagérée est préférable a un trop grand optimisme. 2) Het gebruik van natuurlijke hindernissen, zooals steile en beboschte hellingen, bosschen, waterloopen van minstens 75 cm. diepte, waterloopen met modderigen ondergrond of steil opgaande oevers, moerassen (welke voor voertuigen met rupsbanden nog gevaarlijker zijn dan voor die met wielen), ongelijkheden van het terrein, welke den marsch van de pantser wagens belangrijk kunnen vertragen. 3) Het aanbrengen van kunstmatige hindernissen, zooals slooten, steenen muren, barricades gevormd door boomstammen, wagens, landbouwwerktuigen, friesche ruiters, enz. Elke kunstmatige hindernis, welke door den vijand zou kunnen worden overschreden moet voorzien zijn van automatische mijnen de hindernissen bestemd om de beweging te vertragen moeten onder vuur kunnen worden genomen. De kunstmatige hindernissen moeten geplaatst worden op die plaatsen welke noodzakelijk gepasseerd moeten worden en zoodanig opgesteld worden, dat zij eerst op het laatste oogenblik kunnen worden opgemerkt. 4) Vernieling van bruggen. Indien een brug nog voor eigen troepen in tact moet blijven zal slechts het dek worden weggenomen of een barricade op de brug worden geplaatst. 5) Het aanbrengen van trapmijnen, wolfskuilen enz. 6) Het maken van speciale versterkingen in de nabijheid van de wegen, daar waar men de pantserauto's kan zien passeeren. Zij bestaan uit gemas keerd opgestelde koepels, waarin anti-tank geschut is opgesteld. 7) Het gebruik van rook en strijdgassen. Rook maakt de van uit een pantserwagen toch al moeilijke waarneming onmogelijk. De actieve verdedigingsmiddelen zijn 1) De artillerie, de meest gevaarlijke tegenstander van den pantserwagen. 2) Het geschut van klein kaliber, dat groote resultaten kan geven in den ■strijd tegen pantserwagens door de groote trefzekerheid en vuursnelheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 93