726 en het groote moreele effect, dat daardoor op de bemanning van de pantser auto's wordt gemaakt. 3) Het anti-tank geschut, zooals het geweer met een kaliber van 13 mm. de mitrailleur van groot kaliber (13, 20 en 25 mm), de mitrailleur Hotchkiss van 13 mm en van 25 mm., de anti-tank kanonnen van 37 en 75 mm., de wapens van klein kaliber met een groote vuursnelheid, waarmede projectie len van 7 mm. worden verschoten. 4) De gewone automatische wapens, waarvan uitwerking is te verwachten door te vuren op de meest kwetsbare gedeelten van de pantserwagens zooals de wielbanden en de kijkspleten. 5) De handgranaten, waarvan voornamelijk resultaten zijn te verwachten indien zij onder de pantserwagens springen. De handgranaatwerper moet verscholen zijn achter een boom of in een sloot. 6) Vlammenwerpers. 7) Mijnen, bij het gebruik waarvan zorg moet worden gedragen, dat zij niet voor eigen troepen noodlottig kunnen worden. 8) Viegtuigen kunnen de eigen troepen tijdig waarschuwen voor een te verwachten optreden van pantserwagens, en de artillerie gegevens verschaffen voor het vernietigen van verdekt opgestelde pantserwagens. Het op geringe hoogte bestrijden van de pantserwagens met mitrailleurvuur dient te worden vermeden, aangezien een dergelijk optreden voor de vliegtuigen fataal kan zijn. 9) De gepantserde verdedigingswapens. Men zal in voldoende aantal op de bedreigde punten over deze wapens moeten beschikken. Zij zullen een dus danige snelheid, bewapening en pantsering moeten bezitten, dat zij in het voordeel zijn op vijandelijke strijdwagens. De voorbereidende maatregelen van tactischen en instructieven aard onder scheidt Schr. in a. De moreele voorbereiding van de troep. De effectieve waarde van den strijd tegen pantserwagens hangt minstens evenveel af van het moreele effect, dat het verschijnen teweeg brengt als van de verliezen welke zij toebrengen, hoe groot deze laatste ook kunnen zijn. Het is daarom van belang om de verschillende wapens zooveel mogelijk vertrouwd te maken met de tactische en technische eigenschappen van de pantserauto's en hen de zwakke plekken van deze strijdwagens te doen kennen. De soldaat moet weten, dat hij met succes de pantserauto's zal kunnen bestrijden indien hij rekening houdt met het volgende 1) Vluchten voor de pantserauto's beteekent een zekere dood. 2) Alleen vasthoudendheid leidt tot de overwinning (een pantserauto, welke bestreden wordt verliest veel van zijn capaciteit). 3) Gebruik maken van het terrein. 4) Kalm, en bij voorkeur op de kijkspleten, richten. 5) Er aan denken, dat de pantserauto's slechts het inleidende gevecht voeren en dat achter hen infanterie en cavalerie te verwachten zijn. De offensieve geest moet worden aangekweektvooral het bemerken, dat het verschijnen van de pantserauto's een paniek doet ontstaan, moedigt de bemanning in hooge mate aan. Bij vastberaden standhouden is het succes reeds half verkregen. Een volledig vuurplan moet door den commandant van de troepen, welke aan een aanval van pantserwagens zijn blootgesteld, worden ontworpen. Voor de bestrijding van pantserwagens mag men niet meer munitie gebruiken dan strikt noodig is. Alleen boven de 1000 m. zal de artillerie ingrijpen. Beneden de 1000 m. komen de afzonderlijk opgestelde stukken, het infanteriegeschut en de speciale wapens aan de beurt. Terzelfder tijd zullen alle automatische wapens van de verdediging de vijandelijke infanterie en cavalerie onder vuur nemen ten-

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 94