727 einde deze tot staan te brengen en af te snijden van de pantserauto's, welke er aan voorafgaan. Het zal dikwijls aanbeveling verdienen de pantserauto's niet eerder aan te vallen dan wanneer zij tot op ten minste 200 m. afstand genaderd zijn alsdan zullen zij onder een onverwachts afgegeven krachtig vuur moeten worden genomen. De automatische wapens, waarvan de plaats nog niet is ontdekt door de pantserwagens, zullen slechts met tusschenpoozen vuren om zich niet te verraden. Eerst zoodra de pantserauto's tot op 100 m. genaderd zijn, zullen de beste schutters deze onder vuur nemen, gebruikmakend van speciale munitie en richtend op de vitale deelen, vooral de waarnemingsspleten. Een te vroegtijdig openen van het vuur zelfs door goede schutters dient te worden vermeden, omdat daardoor kostbare speciale munitie wordt verspild en de schutters het vertrouwen in hun wapen zullen verliezen. De verdediging moet in de diepte georganiseerd zijn, omdat de pantser auto's zoo vlug mogelijk de zone, waar zij worden bestreden, zullen trachten te overschrijden en indien zij er in zullen slagen deze zone te passeeren, in staat zullen zijn zeer gevoelige verliezen toe te brengen aan marschcolonnes, diensten enz. Deze verdediging betreft niet de troepen in eerste linie, aangezien deze beschikbaar moeten blijven om den aanval van de infanterie af te slaan. b. De bescherming van een marschcolonne. Vooral in de marschcolonne is de bescherming tegen pantserauto's zeer moeilijk en juist de marschcolonnes zijn het meest aan aanvallen van pantserwagens blootgesteld. Men zal in verband hiermede den te volgen marschweg moeten kiezen of zoo noodig moeten wijzigen en de verken ning en beveiliging moeten vaststellen. Voorts zal in de actieve en passieve verdediging moeten worden voor zien en vastgesteld moeten worden op welke wijze de troepen zich zul len gedragen. c. Patrouilles. De pantserauto's kunnen zich gemakkelijk langs den zoom van een bosch verschuilen. Het verdient daarom aanbeveling patrouilles op den marsch weg vooruit te zenden tot op 2 a 3 km. afstand. Vervolgens wordt medegedeeld, dat een belangrijk deel van het boek gewijd is aan de beschrijving van verschillende types pantserauto's, in gebruik bij de verschillende legers, en aan de in die legers gevolgde tactiek. Het laatste deel handelt over het prij smaken, het op sleeptouw nemen en het buiten gevecht stellen van vijandelijke pantserauto's, terwijl tenslotte tal van illustraties den tekst verluchten. Chemische strijdmiddelen. Militar Wochenblatt No. 36, Taktische und technische Gesichtspunkte bei Gel'dndeentgijtungen, door Majoor Paul Kleeberg. Schr. geeft een overzicht van de wijze waarop „chemische Sperren" kunnen worden doorschreden, waarbij hij er de aandacht op vestigt, dat voordat tot den tijdroovenden ontsmettingsarbeid wordt overgegaan, de troepen- commandant eerst zal nagaan of het mogelijk is het besmette terreingedeelte te omtrekken. Is dit laatste niet mogelijk dan staan hem verschillende op lossingen ten dienste. In de eerste plaats zal getracht kunnen worden de troepen per motor voertuig door de besmette zone te vervoeren. Bereden troepen en door paardenkracht getrokken troepenafdeelingen kunnen in stap hieraan deel nemen, mits de paarden aan hoofd en hoeven tegen chemische strijdstoffen zijn beschermd. Is het te doorschrijden terreingedeelte met mosterdgas besmet dan is het noodzakelijk, dat de op motorvoertuigen verplaatst wordende troepen de gasmaskers opzetten en in het algemeen verdere niet bedekte lichaamsdeelen tegen de inwerking van deze stof beschermen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 95