728 Schr. wijst er voorts op, dat het inzetten van gemotoriseerde strijdkrachten, pantserauto's en tanks voor het doorschrijden van met strijdgas besmette zones een vraagstuk is, dat in het buitenland ernstig in beschouwing wordt genomen, omdat de mosterdgasdampen de olie in de cylinders aantast waar door de motor buiten bedrijf kan worden gesteld. Is een doorbraak met gemotoriseerde afdeelingen niet mogelijk, dan blijft in de meeste gevallen niets anders over dan een aanvang te maken met de ontsmetting van het terrein, waarvoor in de verschillende legers speciale afdeelingen zijn uitgerust. Het geheel ontsmetten van een uitgestrekte terrein- strook is uitgesloten men zal zich veelal moeten bepalen tot het ontsmetten van doorgangen van 2 tot 5 m. breedte door chloorkalk op den grond te strooien en deze stof door oppervlakkig harken met de bovenste grondlaag te vermengen. Nadat het ontsmettingsmiddel V2 tot 1 uur heeft ingewerkt, is het terrein te betreden. Men moet rekenen op 250 tot 500 gram chloorkalk voor het ontsmetten van 1 m2 terrein. Uiteraard zal de hoeveelheid mede te voeren chloorkalk beperkt zijn. Is geen chloorkalk ter beschikking dan zal men noodgedwongen moeten over gaan tot het verwijderen van de vergiftige aardlaag en deze aan de van den wind afgekeerde zijde werpen of zooals de Russen in een dergelijk geval handelen het afbranden van het terrein waartoe de ontsmettdngstroepen een mengsel van naphta en petroleum medevoeren en van vlammenwerpers voorzien zijn. De sterkste bondgenoot in den strijd tegen chemische strijdmiddelen is de natuur een plasregen welke 5 tot 10 minuten aanhoudt, reinigt en ontsmet het gevechtsveld volkomen. Daar de in vasten vorm voorkomende strijdmiddelen bij koud weer en 's nachts bijna niet verdampen, kan het voorkomen, dat troepen ongemerkt en onbeschermd een vergiftigde terreinstrook betreden. Eerst bij voldoende zonnewarmte, bijvoorbeeld bij het aanbreken van den dag zullen de eerste sporen van het yperiet waarneembaar worden. In een dergelijk geval zullen de troepen onmiddellijk de gasmaskers moeten opzetten. Schr. wijst er speciaal op, dat troepen, welke met chemische strijdmiddelen en met de bescherming daartegen vertrouwd zijn en waarbij een goede gas- discipline heerscht, voor een dergelijk geval niet bevreesd behoeven te zijn, omdat elke soldaat zijn beschermingsmiddelen, het gasmasker en een pakje chloorpoeder, bij zich heeft, zoodat hij zich onmiddellijk zelf kan helpen. Ernstiger kan de toestand zijn, indien de troepen op den met mosterdgas besmetten bodem gerust hebben en deze stof langzamerhand door de kleeren is getrokken of met de oogen in aanraking is geweest. Alsdan zullen de troepen niet meer gevechtsvaardig zijn en zoo spoedig mogelijk onder be handeling van den medischen dienst gesteld moeten worden. De moderne legers beschikken over ontsmettingsinrichtingen in den vorm van spoorwegwagons of motorvoertuigen, waarin zoowel menschen als klee- dingsstukken, wapens en uitrustingsstukken ontsmet kunnen worden en de troepen wederom van nieuwe, ontsmette kleedingsstukken enz. kunnen worden voorzien. Aangezien de wonden verkregen door besmetting met mosterdgas zeer langzaam heelen, zal een troepenafdeeling, welke op deze wijze ernstig besmet is geworden, voor geruimen tijd als strijdbaar gedeelte uitvallen. Luchtdoelbestrijding. Mavors, April 1934, Geweervuur tegen laagvliegende vliegtuigen. Kapitein J. D. van der Waall concludeert naar aanleiding van de in R. d'Inf., Aug. 1933, voorkomende bespreking van een artikel over boven genoemd onderwerp van de hand van Lt.-Kolonel Humberto Garrone van het Italiaansche Leger, dat er meer aandacht dient te worden besteed aan het vuur van geweerschatters op luchtdoelen, een conclusie, welke voor namelijk gegrond is op de door Lt.-Kol. Garrone bekend gestelde uitkomsten

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 96