730 Frankrijk. De minister van luchtvaart heeft bepaald, dat grootere bedragen voor dringende vraagstukken op luchtvaartgebied zooals de ontwikkeling van ruwolie- en hooge-compressie-motoren en van luchtdichte cabines voor groote hoogten zullen worden beschikbaar gesteld. De Henriot-vliegtuigfabrieken hebben een met een kanon bewapende één- zitsjager (Henriot „115") uitgebracht. Het toestel is geheel van metaal ver vaardigd, het kanon is onder den romp bevestigd, schiet in de lengterichting van het vliegtuig en wordt door den vliegenier bediend. De verhoogde door het luchtvaartdepartement toegekende bijdragen voor het bouwen van proto-types heeft geleid tot het bouwen van interessante proefmodellen door de nationale vliegtuigindustrie. Potez brengt onder den naam van „Potez 41" een geheel metalen eendekker uit, uitgerust met 4 Hispano-Suïza motoren elk van 650 P.K. en een intrekbaar landingsgestel. De snelheid zal op 4000 m. hoogte 320 km. per uur bedragen. Bij Morane-Saulnier is een nieuw tweezits-gevechtsvliegtuig in aan bouw, een laag-dekker met 2 Hispano-Suïza motoren, waarvan de snelheid meer dan 400 km. per uur zal bedragen. De bewapening bestaat uit 2 vliegtuigkanonnen en 2 mitrailleurs. Ook in Frankrijk schenkt men steeds meer aandacht aan de auto-giro. De door de Fransche legerleiding bestelde „de la Cierva Auto gyro, Type C 30-P" met luchtgekoelde 140 P. K. „Armstrong-Siddeley Genet Major" motor werd aan grondige proefnemingen onderworpen, waarbij bleek, dat bij windstilte een startbaan van 11 m. en bij zwakken wind slechts een startbaan van 6 tot 7 m. lengte noodig was. De landing kan op een terrein van 6 m. in het vierkant plaats vinden. De auto-giro ontwikkelde een maxi mum snelheid van 193 km. per uur en bereikte een hoogte van 4850 m. Met een snelheid van 16 tot 18 km. per uur kan zonder hoogteverlies gevlogen worden, zoodat het mogelijk is bij een windsterkte van 18 km op elke wille keurige hoogte (beneden 4850 m) stilstaande te blijven, hetgeen groote mo gelijkheden opent met betrekking tot het werpen van bommen, het ver richten van verkenningen (overnemen van de taak van kabelballons) enz. De proeven waren dermate bevredigend, dat door de bekende vliegtuig fabriek Lioré en Olivier besloten is de licentie van deze vliegtuigen te koopen. Door Zweden zijn eveneens in Engeland 6 auto-giro's C 30-P besteld, terwijl er sprake van is, dat een Zweedsche fabriek tot licentiebouw van deze vliegtuigen zal overgaan. Een nieuwe vernevelingsmethode werd kort geleden tusschen Lille en Tourcoing beproefd. Apparaten werden gebruikt, welke twee vloeistoffen bevatten, welke zoodra zij aan de lucht zijn blootgesteld in gasvorm over gaan. Het gas ontwikkelt dan een dicht nevelscherm. Door het doen ont snappen van een ander gas kan men de nevel binnen enkele minuten doen verdwijnen. Het luchtvaartdepartement heeft 12 driemotorige vliegtuigen toebehoorend aan de luchtvaartmaatschappij „Air France" aangekocht. Deze vliegtuigen zullen aan het nachtbombardementeskader 22 worden toegevoegd. De door de Farman-fabriek gebouwde bombardementsvliegtuigen F 220 en F 221 zijn hoog-dekkers met 4 motoren (F 220 Hispano-Suïza 12 Y brs van 200 P.K., watergekoeld F 221Gnóme-Rhóne, 14 Kbrs van 800 P.K., luchtgekoeld) in tandem opgesteld zijwaarts van den romp. De bewapening bestaat uit telkens 2 gekoppelde mitrailleurs draaibaar opgesteldvoor in den romp, aan de bovenzijde van den romp achter de vleugels en in een bodemopstelling. Een bommenlast van maximum 4100 kg kan worden mede gevoerd. De bemanning bestaat uit 2 mitrailleurgroepen, 1 bommenwerper- groep, 1 waarnemer, 2 piloten en 1 radiotelegrafist. Het type F 220 gaf bij de afnameproeven de volgende prestaties bij een normale bommenlast van 2200 kg. (in den romp opgehangen) maximum snelheid van 270 km per uur op 4000 m. hoogte, een stijgsnelheid van 8 minuten tot 4000 m. hoogte en een actieradius van 1200 km. v. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 98