valsrichting rekening moeten houden. Rekening houdende met de omstandigheid, dat de a.i.s. zoowel van voren als van achteren is te verwachten, plaatse men, in het belang van een vrij schoots veld, de automatische wapens welke voortdurend tot vuuropening gereed moeten zijn zoodanig, dat zij de open gedeelten tusschen de onderdeelen van de colonne vóór, c.q. achter zich hebben. De voordeeligste opstellingsplaatsen van deze wapens zijn dus in volgorde van urgentie aan het hoofd en aan den staart van de hoofdmacht, en van andere onderdeelen waarbij artillerie en voertuigen zijn ingedeeld, bij hoofdtroep en voortroep (achter troep der voorhoede, (achterhoede), bij de achterspits. Tegen den a.i.s., welke den marschweg kruist kunnen deze mitrailleurs naar omstandigheden uiteraard ook worden ingezet. Bij zeer diepe colonnes kunnen voor dit doel bovendien auto matische wapens midden in de colonne worden ingedeeld. Behalve de automatische wapens, waarvan de wijze van ver voer onmiddellijk vuurgereedheid garandeert, kunnen kleine af- deelingen infanterie worden aangewezen om op de naderende vliegtuigen het vuur te openen, zoo mogelijk in combinatie met lichte mitrailleurs, welke door den man gedragen in zeer korten tijd tot vuren gereed kunnen zijn. Aangezien ook voor deze af dee lingen geldt dat zij een vrij schootsveld in de lengterichting van den weg behooren te hebben, dienen daarvoor uiteraard te wor den den aangewezen afdeelingen welke aan hoofd en staart van de onderdeelen van de colonne marcheeren. Naar mijne meening zal van het afweervuur, afgegeven door de op vorenstaande wijze in de colonne ingedeelde zware en lichte automatische wapens en van de voor het afgeven van af weervuur aangewezen afdeelingen infanterie veel succes mogen worden verwacht, mits onmiddellijk in werking komen is gega randeerd. Ondanks de groote snelheid van de vijandelijke vlieg tuigen moet de uitwerking van het op hen afgegeven bundelvuur groot zijn, omdat de schootshoek en de hoeksnelheid waarmede het doel moet worden gevolgd gering zijn. De vijandelijke vlieg tuigen vliegen als het ware tegen den betrekkelijk nog bestreken vuurbundel in. Daarom moet het vuur z.m. vroegtijdig worden geopend. De afweer van den a.i.s. vereischt een grondige oefening van den troep gepaard aan een ijzeren marschdiscipline. Het verras sende karakter van den aanval, de groote moreele en materieele uitwerking daarvan zijn eveneens factoren, welke het doen ont staan van verwarring in den troep en het uitbreken van een paniek in de hand werken. De regels waarnaar de troep in dit opzicht moet worden ge oefend, zou ik als volgt willen formuleeren. 1. Zoodra de a.i.s. wordt onderkend, houden de voor het afge ven van afweervuur aangewezen automatische wapens en/of af- 748

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 10