2. RICHTLIJNEN VOOR DE LUCHTVERDEDIGING VAN SOERABAJA door Jhr. J. M. R. SANDBERG, Kapitein van den generalen staf. (2e Vervolg, tevens slot). De passieve luchtverdediging. Afsluitingsballons. Volledigheidshalve noemen wij als eerste orgaan van de pas sieve luchtverdediging de afsluitingsballons, oftewel barrage bal loons (ballons de protection), welke zoowel bij de verdediging van Londen als bij die van Parijs (140) zijn toegepast. In het bijzonder de generaal Ashmore laat er zich nogal enthousiast over uit. De versperring bestond normaal uit 3 barrage balloons met onderlinge tusschenruimten van 500 yards, verbonden door staaldraad, waaraan weer staaldraden afhingen van 350 yards lengte. De bedoeling van de versperring is niet in de eerste plaats den vijandelijken vliegenier tot afstorten te brengen, maar wel hem uit angst daarvoor te beperken in zijn bewegingsvrijheid en hem tot groote hoogte te dwingen. De hoogte van de afsluitings ballons is van 2000-4000 m. Uiteraard zijn zij alleen des nachts van nut. Aan het gebruik van afsluitingsballons kleeft het bezwaar, dat in de desbetreffende zone zoowel het optreden van de eigen jagers als dat van de luchtdoelartillerie onmogelijk wordt gemaakt. Het meest geëigend zijn zij daarom voor gebruik buiten de zone van de eigen jachtvliegers en luchtdoelartillerie, op de hoofd- aanvliegwegen bij nacht. Denken wij ons de ligging van Soerabaia goed in, dan mogen wij aannemen dat er in die richting wel iets te bereiken zou zijn. Toch zijn wij van meening dat het te verwachten resultaat niet in overeenstemming zal zijn met de daaraan verbonden kosten, 750 Motto. No scale of defence however great can secure complete immunity from bombing, but by suitable arrangements the attacker may be made to suffer such casualties that his efforts will die out.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 12