welke, gezien het feit, dat de ballon een kostbaar materieel is en een uitgebreid, geschoold personeel vereischt en op ballonge- bied in Indië niets aanwezig is, zeer hoog zullen zijn en voorals nog beter aan andere verdedigingsmiddelen besteed kunnen worden. Hetgeen niet wegneemt, dat het toch wel de moeite waard is eens naar die kosten te informeeren. V er duister ing. De verduistering is een belangrijk hulpmiddel bij de pas sieve luchtverdediging, waarvan in den grooten oorlog steeds gebruik werd gemaakt. Major Haw zegt in de C. A. J. van October 1925, bij de bespre king van de luchtverdediging, daarover het volgende„Suppres sion of light is a most obvious measure of defence". „Even at nigth, a large city cannot be hidden, but if no lights are visible, than the aviator cannot see it until he is almost upon it and must depend upon compass and landmarks to reach it". Paris patrols were constantly alert to enforce darkness and necessary lights were made blue". De verduistering kan tweeërlei doel hebben. In de eerste plaats, als bovengenoemd, te trachten het den vijand moeilijk te maken den weg naar het object te vinden. Nemen we het geval Soerabaia, dan kan niet met verduistering van de stad zelve worden volstaan, doch zullen alle in den om trek gelegen punten, welke den vijand aanwijzigingen zouden kunnen geven, mede moeten worden verduisterd. Door nachtelijke oefeningsvluchten van onze vliegeniers kun nen v.z.v. zulks nog noodig is, die punten gemakkelijk worden vastgesteld vele zijn trouwens reeds op de kaart met den vinger aan te wijzen. Voor dit doel is het niet noodig, dat Soerabaia volledig verduisterd wordt, mits slechts het uitstralen van een reeds op kilometers zichtbaar lichtschijnsel wordt voorkomen. Ieder, die Parijs wel eens 's nachts genaderd is, weet van hoe ver het lichtschijnsel van de „ville lumière" reeds te zien is. Een dergelijke gewaarwording ondervonden wij bij de jongste manoeuvres op Madoera tijdens den roemruchten nachtelijken aanval van Blauw op den laatsten dag, toen even bezuiden Bangkalan het lichtschijnsel van Soerabaia duidelijk te zien was. Hoeveel te meer moet dat het geval zijn voor iemand in een vliegtuig. Volgens de ervaring moet op 2000 a 3000 m vlieghoogte de lichtweerschijn van groote centra reeds op 40 a 60 km goed zicht baar zijn. Hoewel de ligging van Soerabaja ons omtrent de te verkrijgen resultaten niet al te hoopvol doet zijn, is al te veel pessimisme evenmin verantwoord. Bij de jongste luchtmanoeuvres 751

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 13