bleek nl. de afscheiding van land en zee niet steeds zichtbaar te zijn. In de tweede plaats is het doel van de verduistering het object zelf onzichtbaar te maken, waardoor de vijand gedwongen wordt zijn bommen over een groote oppervlakte min of meer in het wilde weg te werpen. Thans is volledige verduistering wel eisch zij hoeft echter eerst ingesteld te worden, nadat de nadering van vijandelijke vliegtuigen door den luchtwachtdienst gemeld is. „Sometimes luminous camouflage is used" (majoor Haw). Verneveling. Over het nut van de verneveling wordt zeer verschillend ge oordeeld. De Engelsche generaal Ashmore voelt er niets voor, de Franschen daarentegen hebben er bij de verdediging van Pa rijs een veelvuldig en naar zij voorgeven ook nuttig gebruik van gemaakt. Dit laatste is evenwel moeilijk aan te toonen. De Belgische generaal van de Putte zegt het volgende „Les engins fumigènes ont été employés sur une vaste échelle, notamment dans la défense de Paris pendant la guerre. lis sont susceptibles de rendre d'immenses services en servant a camoufler tous les repères caractéristiques du terrain, tels que confluents de rivières, noeuds de chemins de fer, etc. et même eventuel- lement les points sensibles eux-mêmes". Bovenstaande toepassing van de verneveling betreft de ver neveling van markante punten bij nacht om den vijand het vin den van het object te bemoeilijken, als aanvulling dus van de verduistering. De apparaten zullen op tijd, d.i. op het moment, dat de vijandelijke vliegers nog minstens 25 km. van het te maskeeren punt verwijderd zijn, ontstoken moeten worden en gedurende 10 a 15 minuten in werking moeten blijven, terwijl zij een voldoende uitgestrektheid zullen moeten vernevelen. Deze voorwaarden zijn niet gemakkelijk te vervullen, terwijl het resul taat twijfelachtig is. Overigens loont het n.o.m. wel de moeite te trachten dooi nachtelijke oefeningsvluchten practisch na te gaan, wat in dit opzicht voor Soerabaia te bereiken is. De verneveling kan ook beoogen objecten van geringen omvang aan directe waarneming te onttrekken, waardoor de vijandelijke vliegers gedwongen worden hun bommen over een terrein van grootere uitgestrektheid te verdeelen, terwijl door het leggen van een tweede nevelmasker op eenigen afstand van het eigenlijke object de vijand kan worden misleid (1). Toepassing zoowel over- O Captain Harmon (C. A. J. Nov. '25) „Smoke was used to a large extent by the French for the concealment of bridges, factories and buildings in Paris region". 752

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 14