dag als 's nachts is mogelijk. Voor het geval Soerabaia denken we bv. aan de werken, waarbij evenwel bedacht dient te worden, dat de tactische omstandigheden ter zee zich tegen die verne veling kunnen verzetten, terwijl bovendien kans bestaat, dat de eigen luchtdoelartillerie in haar werkzaamheid wordt belemmerd. Practische oefeningen zullen ook hier moeten bepalen wat be reikbaar is. Bijzondere waarde heeft de verneveling n.o.m. voor die objecten, welke over onvoldoende afweermiddelen beschikken. Camouflage. Als laatste van de passieve verdedigingsmiddelen noemen we de camouflage, niet omdat zij het minst belangrijk zou zijn, maar omdat zij het minst op den voorgrond treedt. In ruimen zin ge nomen behooren ook de verduistering en de verneveling tot haar domein. Wij moeten van de camouflage weinig verwachten en er veel voor doen. De te besteden kosten zijn veelal gering, terwijl men ten opzichte van de te nemen moeite het standpunt moet hul digen, dat elk resultaat, hoe gering ook, winst beteekent. Naar onze vaste overtuiging zal, indien de camouflage systematisch en bij voortduring beoefend wordt, het resultaat meevallen mits natuurlijk men er weinig van verwacht. Eenerzijds kan getracht worden het object als zoodanig niet te doen opvallen, zoodat het vinden bemoeilijkt wordt, anderzijds dient gestreefd te worden de verschillende onderdeelen, met na me batterijen en dergelijke, niet te doen onderkennen, zoodat de vijand zijn aanvalskracht moet versnipperen. Wederom zijn het de werken, welke in het bijzonder voor camouflage in aan merking komen, waarbij zoowel waarneming uit zee als uit de lucht in beschouwing genomen moeten worden. Ook aan den aanleg van schijnobjecten moet aandacht worden besteed. De practische uitvoering van de camouflage is een studie op zichzelfwij volstaan met te verwijzen naar het desbetreffende Hollandsche voorschrift (V. I. S. deel IX)waarin de stof uitvoerig wordt behandeld. Tenslotte moge opgemerkt worden dat het noodzakelijk is bij den aanleg van nieuwe verdedigingswerken, van welken aard ook, met de beginselen van de camouflage ten volle rekening te houden, waartoe z.n. op bouwkundig of ander gebied iets moet worden opgeofferd. 753 O Dat de camouflage van objecten als het marine-etablissement of het vliegkamp Morokrembangan een onbegonnen werk is, behoeft geen nader betoog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 15