Luchtbescherming. Het doel daarvan is in het algemeen gesproken het beperken van de personeele en materieele verliezen, welke een vijandelijk bombardement zou kunnen veroorzaken. We onderscheiden de militaire luchtbescherming en de civiele luchtbescherming. Eerstgenoemde heeft betrekking op de militaire objecten. Zij omvat het verschaffen van z.m. bomvrij onderkomen aan de be zetting in geval van bombardement, maatregelen tot gasafweer en tot vermindering van het brandgevaar en een goed werkende alarmregeling. De maatregelen voor de luchtbescherming zullen voor elk object afzonderlijk moeten worden vastgesteld, waarbij het doel goed in het oog gehouden moet worden. Waar het verschaffen vam bomvrij onderkomen niet mogelijk is, zal door verspreiding van de doelen getracht moeten worden de verliezen te beperken. In het algemeen kan met individueele gasbescherming worden volstaan evenwel dienen onderkomens en verblijven, welke zich daartoe leenen dan wel waar de aard van de te verrichten werk zaamheden zulks noodzakelijk maakt, collectief tegen gassen te worden beschermd. V.z.v. die militaire luchtbescherming voor de om en nabij Soe- rabaia gelegen objecten te wenschen overlaat, dient met kracht aan de verbetering daarvan te worden gewerkt. In het bijzonder voor den gasafweer kan veelal met geringe middelen reeds veel bereikt worden. De civiele luchtbescherming is principieel van hetzelfde karak ter als de militaire luchtbescherming. De andere omstandigheden evenwel groot aantal menschen zonder militaire organisatie, groote oppervlakte van het te beschermen gebied a.a. vragen voor de uitvoering geheel andere maatregelen. In de eerste plaats moet gestreefd worden naar een goed wer kenden waarschuwings- en alarmeeringsdienst, voorts naar een doelmatige verduistering (1) de politie zal z.n. moeten worden versterkt, de taak van de brandweer moet nauwkeurig worden bepaald, gasontsmettingsploegen moeten worden gevormd, de ge neeskundige hulpverleening moet worden georganiseerd, maat regelen strekkende tot het verleenen van bescherming tegen bommen en tegen gassen moeten waar noodig en mogelijk wor den getroffen. 754 O Tactisch behoort deze tot de passieve verdedigingsmiddelen, in verband waarmede de militaire autoriteiten dienen vast te stellen, op welk tijdstip en in welke mate verduisterd moet worden. De uitvoering evenwel v.w.b. steden e.d. ware onder te brengen bij den civielen luchtbeschermingsdienst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 16