Vrijwel in alle landen, w.o. Holland, wordt aangenomen, dat de civiele luchtbeschermingsdienst tot de taak van de gemeenten behoort. De uitstekende Hollandsche „Leidraad voor de burgemeesters bij het nemen van maatregelen ter bescherming van de bevolking tegen de gevolgen van aanvallen uit de lucht" zegt daaromtrent „Een doeltreffende organisatie van den luchtbeschermingsdienst kan slechts worden verkregen door samenwerking van politie, brandweer, gemeentewerken, diensten voor bouw- en woning toezicht, reinigings- en ontsmettingsdiensten, plaatselijke Roode- Kruis afdeelingen, afdeelingen van den Bond voor eerste hulp bij ongelukken, het Oranje Kruis, enz. Aangezien de gemeente autoriteiten over die organen beschikken, dan wel daarmede regel matige samenwerking onderhouden en voorts geheel op de hoogte zijn van de plaatselijke omstandigheden, kan de inrichting van den luchtbeschermingsdienst slechts door hen geschieden. De Re geering verleent hierbij de noodige voorlichting en voor zooveel noodig, steun". Hen, die belang stellen in deze materie, raden wij de bestu deering van bovengenoemde „Leidraad" ten zeerste aan. Wij onderschrijven ten volle de uitlating terzake van captain Harmon„Measures taken for the protection of civilian com munities include finally the education of the populace in the necessity for their loyalty in carrying out the details of defence measures and maintaining that high morale which the people at home must have if their army is to be vitorious". Om ten spoedigste tot resultaten te komen zijn twee dingen noodig le. De verstrekking van de noodige exemplaren van de Holland sche „Leidraad" aan die gemeentebesturen of hoofden van plaatselijk bestuur, welke daarvoor in aanmerking komen, waarbij Soerabaia uiteraard de eerste rechten heeft. 2e. De aanwijzing voor elke gemeente of plaats van den mili tairen gezaghebbende, die is aangewezen om voorlichting te verschaffen. Ter wille van het doel ware het bezwaar, dat een Hollandsch voorschrift wordt gebruikt, te aanvaarden. Desgewenscht het komt ons niet noodig voor kan aan genoemde Leidraad een Indisch aanhangsel worden toegevoegd (zie bv. het onlangs ver schenen artikel van den len luitenant van Kervel terzake) met de verstrekking ware daarop evenwel niet te wachten. Overigens is er niet het minste bezwaar, dat later een eigen Indisch voorschrift tot stand komt. O Zie ook de „Instruction pratique sur la defense passive contre les attaques aériennes. 755

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 17