Wat de collectieve gasbescherming betreft, in de meeste In dische huizen zijn met een beetje goeden wil wel één of meer vertrekken (b.v. bediendenkamers) gasdicht af te sluiten. Ove rigens achten wij de kans op gasaanvallen gering. Meer waarde moet worden gehecht aan luchtaanvallen met brandbommen, zooals de Japanners met veel succes—-in Shanghai gebruikt hebben. Ook de welbekende Belgische schrijver, de majoor van der Donckt, is de meening toegedaan, dat het bombardement met brandbommen als zeer gevaarlijk moet worden beschouwd, even als de Nederlandsche luitenant-kolonel Schilderman. Hier is voor de gemeentebesturen een belangrijke taak weg gelegd, welke zeker evenveel uitzicht op succes biedt als in Holland. Hetzelfde geldt voor den geneeskundigen dienst, voor de politiediensten en voor de verduistering. Er is dan ook geen enkele reden met de handen in de schoot te blijven zitten, integendeel, de bevolking moet voelen dat er wat gedaan is, dat er orde zit in de schijnbare wanorde, dat het bestuur den toestand beheerscht, opdat het vertrouwen niet te -loor ga. In Indië een factor van de eerste orde. In dit verband moge genoemd worden de mogelijkheid dat de vijand overgaat tot het werpen van pamfletten met defaitistischen of opruienden inhoud, zooals o.m. te Shanghai en onlangs weer te Foochow is geschied een krachtig optreden daartegen is ver- eischt. Dat de gemeentebesturen, de hoofden van plaatselijk bestuur en alle goedwillende ingezetenen het voorbeeld geven van een loyale medewerking. Veel geld hoeft dat alles niet te kosten. Men zou overigens het voorbeeld van de altijd practische Engel- .schen kunnen volgen. Volgens Gen Ashmore nl. vroeg de Engel- sche regeering (tijdens den oorlog) voor air-raid-insurance een premie van Vg en maakte daarbij een winst van 10 millioen pond sterling lang niet slechtTenzij het gemeentebestuur van Soerabaia de Japansche manier van optreden zou prefereeren en het Legerbestuur bij wijze van Kerstgift een volledig verne velingsapparaat en een afdeeling luchtdoelgeschut zou willen aan bieden. Overigens moeten we erkennen, dat de gemeente Soerabaia daarbij verder zou gaan dan voor de civiele luchtbescherming noodig is. Après tout lijkt het ons beter op dergelijke eventualiteiten maar niet te rekenen wat binnenkomt, is meegenomen Badinage a part, is de organisatie van den luchtbeschermings dienst een aangelegenheid, welke alle aandacht en allen steun ■van de Regeering verdient. 757

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 19