Organisatie van de verdedigingsmiddelen. Organisatie van alle luchtverdedigingsmiddelen in één hand of m.a.w. éénhoofdige leiding van de luchtverdediging is een con ditio sine qua non voor elk behoorlijk verdedigingssysteem. In den oorlog, met name bij de verdediging van Parijs en Lon den, is de juistheid van bovengenoemd beginsel overduidelijk gebleken. Van een krachtige verdediging tegen luchtaanvallen van Londen was eerst sprake, nadat op 31 Juli 1917 de L. A. D. A. (Londen Air Defence Area), welke alle verdedigingsmiddelen,, zoowel op den grond als in de lucht, omvatte, was ingesteld onder commando van den reeds meermalen genoemden generaal Ashmore. Tevens hooren in hét verdedigingssysteem z.v.m. alle verdedi gingsmiddelen vertegenwoordigd te zijn. Zij hebben elk voor zich hun waarde, zij vullen elkaar onderling aan en kunnen geen van alle gemist worden, al zal men in het eene geval meer op dit en inliet ander op dat middel van verdediging den nadruk moeten leggen. Wij onderschrijven ten volle de meening van den tegenwoor- digen majoor der artillerie Maas, welke hij in 1932 neerschreef: „Slechts een harmonisch georganiseerd systeem van luchtver dediging onder straffe centrale leiding, waarin naast een offen sieve bombardeervliegdienst voor aanvallen op de vijandelijke vliegparken (voor Indië ook vliegtuigmoederschepen) het jacht vliegtuig, alsmede alle actieve en passieve afweermiddelen van den grond af naar samenwerking, belooft een bevredigend ren dement". Laten wij thans nagaan welke consequenties de toepassing van vorenstaand beginsel heeft voor de luchtverdediging van Soe- rabaia. Allereerst dient dan de vraag beantwoord, over welke mid delen de verdediging van Soerabaia moet kunnen beschikken en waarop de nadruk moet worden gelegd. Wat dit laatste betreft, is onze meening, dat bij de luchtver dediging van Soerabaia de indirecte luchtverdediging voorop ge steld dient te worden Na hetgeen daarover reeds gezegd is, kan volstaan worden met op te merken, dat het tactisch onjuist zou zijn niet te willen profiteeren van de gunstige voorwaarden, die de ligging van Soerabaia in dat opzicht medebrengt. Waarbij nog komt, dat de vuist in de lucht, welke die indirecte luchtverdediging zal moe ten voeren, mede voor de verdediging van die basis in algemeenen zin van het grootste belang is wij denken daarbij zoowel aan de verdediging tegen pogingen tot forceering van de vaarwaters als aan de verdediging tegen landingspogingen van den vijand benevens aan de door het Veldleger te voeren actie. 758

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 20