Ook al stellen wij in het geval Soerabaia de indirecte, lucht verdediging voorop, toch zal ook hier evenals elders— het uitgangspunt de directe luchtverdediging moeten zijn. Verwaarloozing van de directe luchtverdediging zou tot funeste gevolgen leiden, vermits de indirecte luchtverdediging de vijande lijke luchtstrijdkrachten wel belangrijke schade zal kunnen toe brengen, doch voorkomen dat de basis wordt aangevallen kan zij niet. Voor ons moet de ruggegraat van de directe luchtverdediging de luchtdoelartillerie zijn, omdat op het gebruik van de jagers nu eenmaal niet te allen tijde en in bepaalde gevallen zelfs in het geheel niet gerekend zal kunnen worden. A fortiori geldt zulks voor de werken, welke aanzienlijk dichter bij den vijand gelegen zijn dan Soerabaia. Toch is ook n.o.m. het jachtvliegtuig het meest gevaarlijke en afschrikwekkende verdedigingsmiddel, vooral des nachts maar zeker ook overdag, weshalve wij er met alle kracht naar zullen moeten streven onze jachtvliegtuigen, waar mogelijk, tijdig tegen den ij and in te zetten. Een goed ontwikkelde luchtwachtdienst is dan ook van primair belang. Niet te vergeten dat jachtvliegtuigen toch noodig zijn bij de actie van het Veldleger, dat zij voor de indirecte luchtverde diging niet gemist kunnen worden en dat zij in sommige gevallen ook rechtstreeksche luchtaanvallen met goed succes zullen kun nen uitvoeren, met name op vijandelijke schepen. Thans de vraag over welke middelen de luchtverdediging van Soerabaia moet kunnen beschikken. Ie. Een vuist voor de indirecte luchtverdediging, bestaande uit alle daartoe geschikte vliegtuigen van de luchtvaartafdeeling, één of meer bomeskaders van den Marineluchtvaartdienst en z.m. een uit K. N. I. L. M. vliegtuigen samengesteld nacht- bombardeereskader. 2e. Enkele afdeelingen luchtdoelartillerie van 10,5 en van 7,5 cm, benevens de noodige luchtdoelmitrailleurs. 3. Alle beschikbare jagers van de luchtvaartafdeeling voor ge bruik overdag en 's nachts in samenwerking met een metho disch georganiseerden en ingerichten luchtwachtdienst. Voor 's nachts c.q. ook gebruik te maken van onze C.V.'s als 2-p. jagers. 4. Het voor de luchtdoelartillerie vereischte aantal zoeklichten, zoodanig uitgebreid, dat boven Soerabaia een veld van vol doende diepte verkregen wordt als jachtzone, voor onze jagers ;s nachts. 5. De camouflage en de verneveling, dit laatste op grond van en in verband met de terzake te nemen proeven en v.z.v. de kosten in verhouding staan tot het redelijker wijze te bereiken doel. 7 59

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 21