systeem te verzekeren, waartoe op de noodige aflossingen gerekend moet zijn. In geval 's vijands luchtactie uitblijft, zal ook in oorlogs tijd door oefeningen de paraatheid van de luchtverdedigingsmid delen, in de eerste plaats die van de vliegers, bevorderd moeten worden. Werd in het vorenstaande de éénhoofdige leiding van alle luchtverdedigingsmiddelen bepleit, een uitzondering zouden wij willen maken voor de bombardeervliegtuigen voor de indirecte luchtverdediging. Deze vliegtuigen immers hebben ook een andere taak, zij kunnen ook anders dan ten behoeve van de luchtverdediging worden inge zet, bv. bij landingspogingen op Java en op Madoera. Wij zouden daarom die vliegtuigen in de hand willen laten van den algemeenen commandant, in casu den commandant van het detachement Soerabaia, vermits deze tevens de chef is van den commandant luchtverdediging, is aldus een goede samenwerking toch gewaarborgd. Richtlijnen. Alvorens deze studie te eindigen, achten we het gewenscht, de te trekken conclusies, welke als richtlijnen voor de luchtver dediging van Soerabaia zijn te beschouwen, hieronder aan te geven. 1. De luchtverdediging van Soerabaia is een defensiebelang van de eerste orde. Zonder goede luchtverdediging, laat men de kwetsbare zijde van onze vlootbasis onbeschermd en draagt de verdediging daarvan een halfslachtig karakter. 2. De indirecte luchtverdediging is van primair belang. De daarvoor bestemde bombardeervliegtuigen zijn ook in andere opzichten voor de landsverdediging van groote beteekenis. 3. De directe luchtverdediging zal in de eerste plaats moeten steunen op de luchtdoelartillerie. In de tweede plaats zal getracht moeten worden de jagers in het verdedigingssysteem in te schakelen, zoowel overdag als 's nachts, waartoe een uitstekend georganiseerde luchtwachtdienst onmisbaar is. Ook voor de indirecte luchtverdediging en de overige lucht actie buiten Soerabaia, zijn de jachtvliegtuigen noodzakelijk te achten. 4. De passieve luchtverdediging en de luchtbescherming vormen een noodzakelijke aanvulling van vorenstaande actieve ver dedigingsmiddelen. 5. Samenwerking van alle luchtverdedigingsmiddelen is voor een goed resultaat noodzakelijk. Hiertoe is éénhoofdige leiding vereischt, welke reeds in vre destijd aanwezig moet zijn. 76

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 23