BOMMEN EN HUN UITWERKING. A. Inleiding. Ter inleiding van dit hoofdstuk meenen wij niet beter te kunnen doen dan eenige regels aan te halen uit de artikelenreeks in „Heei estechnik 1927 van den majoor Justrow „Konstruktion und Wirkung von Fliegerbomben". Deze begint met te zeggen, dat de beteekenis van het bommen- vraagstuk voor de toekomstige oorlogen in de diverse publicaties wel is waar niet wordt onderschat, doch in werkelijkheid veel te veel op het gevoel gewaardeerd wordt. De wereldliteratuur is rijkelijk voorzien van uitingen over de tactische beteekenis en het gebruik van vliegtuigen, alsmede van de vervolmaking en prestaties van vliegtuigen uit een vliegtech nisch oogpunt beschouwdover proeven met bommen, in het bijzonder om hun uitwerking vast te stellen, dringt slechts zelden iets van buiten tot ons door. Wel is waar wordt overal in het buitenland getracht de uit werking van bommen door verdere onderzoekingen vast te stellen, echter is het de vraag of deze proeven wel zóó zorgvuldig gehou den worden, dat men daaruit een onaanvechtbare theorie kan opbouwenwant het luchtwapen bezit nog een te jonge geschie denis en beschikt nog over te weinig in het vak doorkneed ge specialiseerd personeel om de meer op artilleristisch gebied liggen de vraagstukken van de bomuitwerking uit eigen ervaring te kunnen oplossen. B. Historische ontwikkeling. De oorlog verraste het jonge luchtwapen en door den nood der tijden gedrongen, heeft het bommenwerpen een zeer stormachtige ontwikkeling gehad. Van de eerste blikken bussen, welke door den waarnemer geopend werden, en waaruit men een aantal scherpe stalen pennen (fig. 1) liet afregenen, kwam men al spoedig tot ronde kogels. Het spreekt vanzelf, dat dezelfde ervaringen welke de artillerie bij haar ontwikkeling opdeed ook hier tot uiting kwamen. De kogel heeft voor het treffen een zeer ongunstigen vorm de luchttegenstand is zeer groot, het weerstandsvlak neemt evenredig toe met het kwadraat van den diameter. De belasting op de eenheid van dwarsdoorsnede, welke noodig is om den lucht- weerstand te overwinnen, laat zich slechts vergrooten door ver grooting van de wanddikte, hetgeen natuurlijk ten koste van de springlading moet gaan, waardjoor de uitwerking vermindert. De trefsnelheid en de valtijd worden beïnvloed door de belasting op de eenheid van dwarsdoorsnede en den bomvorm, door de 1 Een bekend Duitsch expert op artilleristisch gebied 764

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 26