de grootten der belastingen op de eenheid van dwarsdoorsnede en van den bomvorm. In het algemeen is de trefkans van een groote bom beter dan van een kleine. We zagen reeds, dat de hoeveelheid springstof in een langge rekte bom veel grooter kan zijn in verhouding tot haar gewicht dan in een kogelbom. Maar niet alleen de hoeveelheid springstof, doch ook de vorm van de verspreidingsruimte der scherven kan bij de langgerekte bom veel gunstiger gemaakt worden. C. Verdeeling der bommen in soorten. 1. De tegenwoordig in gebruik zijnde bommen kunnen in drie hoofdsoorten verdeeld worden, n.l. brisante bommen, brandbommen en chemische bommen. 2. De brisante bommen worden weer onderverdeeld in pantserbommen tegen zware pantseringen, mijnbommen tegen sterk weerstandbiedende doelen, scherfbommen tegen leven de en weinig weerstandbiedende doelen en scherf-mijnbommen tegen ijzer constructies. 3. De brandbommen kunnen onderverdeeld worden in intensiefbrandbommen en strooibrandbommen, onder welke laatste we de electronbrandbom moeten rekenen. 4. De chemische bommen worden onderverdeeld in gasbommen en nevelbommen, waarvan het gebruik duidelijk uit den naam blijkt. Bovendien zouden we onder chemische bommen kunnen rekenen de bacteriebommen, welke voor zoover ons bekend, nog nooit gebruikt zijn. D. Brisante bommen. 1. Algemeen. Bij de werking van brisante bommen moet men, evenals bij brisante granaten en -mijnen, onderscheid maken tusschen a. de uitsluitende werking van de trefenergie, b. de scherfwerking, c. de vergiftigende werking van de detonatiegassen en d. de drukwerking van de detonatiegassen, bij groote spring ladingen weer te onderscheiden in aa. de plaatselijke werking en bb. de werking op grooteren afstand. Het hangt nu geheel van de bestemming van de bom af op welke van de hier genoemde eigenschappen de nadruk gelegd zal worden. We komen daardoor tot een onderverdeeling van de brisante bommen in a. pantserbommen, b. mijnbommen, c. scherfbommen en d. scherf-mijnbommen. 766

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 28