beschermingstaak op de juiste wijze kunnen zijn opgesteld, om de aanvallende vliegtuigen met werkzaam vuur te ontvangen. De tot nog toe bij ons gebruikelijke benaming „slagaanval" acht ik op grond van de omstandigheden waaronder hij wordt ingezet en de doelen welke men daarbij vooral op het oog heeft, dan ook onjuist. Deze benaming toch zou erop duiden, dat deze aanvalswijze uitsluitend, of in ieder geval in hoofdzaak toepassing zal vinden „in den slag" bescheidener uitgedrukt „in het ge vecht"dus op ontwikkelde troepen, terwijl zij n.m.m. in dat geval juist de minste kansen biedt en dan ook slechts onder bijzonder gunstige omstandigheden of bij noodzaak zal worden toegepast. Die bijzonder gunstige omstandigheden zullen zich b.v. voordoen voor den a.i.s. op massaal en ongedekt opgestelde reserves van tot het gevecht ontwikkelde troepen, bij een ge dwongen terugtocht des vijands enz., noodzaak kan b. v. optreden in het geval dat voor het doen gelukken van den aanval der grondtroepen, of voor het afslaan van 's vijands aanval alle be schikbare middelen tot het uiterste moeten worden ingezet. In dit laatste geval zijn het vooral de moreele factoren waarvan men door den inzet van den a.i.s. resultaten verwacht. Wijze van uitvoering. Voor den a.i.s. zijn het meest geschikt meerpersoonsvliegtuigen met groote wendbaarheid, groote snelheid en stijgvermogen bij den grond welke een voldoende bommenvoorraad kunnen me de voeren en een krachtige vuuruitwerking moeten bezitten voor al in voorwaartsche richting. Als regel worden voor het uitvoeren van den a.i.s. niet minder dan drie, in verband optredende vliegtuigen ingezet. De a.i.s. wordt, zooals het woord reeds aangeeft, uitgevoerd op zoo geringe hoogte, dat de terreinplooien en de hoogwassende begroeiing volgende, als het ware over de zich voordoende ob stakels wordt heen geschoren. Deze vlieghoogte wordt, in het belang van de verrassing reeds op betrekkelijk grooten afstand van het doel aangenomenom de gedachte te bepalen op min stens 10 15 km. Aangezien de goed uitgevoerde scheervlucht zeer hooge eischen stelt aan den vlieger, zal de neiging bestaan de vlieghoogte iets grooter te nemen, namelijk eenige tientallen meters boven de hoogst in het terrein te verwachten obstakels. Op grooten afstand van het doel kan het wat ruimer vliegen zonder bezwaar worden toegelatenzoodra echter de formatie 740 1) Afhankelijk van het doel, worden motoren, welke hun grootste vermogen groote hoogte. Ook de invalshoek van verband (verstelbare schroefbladen). moderne vliegtuigen uitgerust met opleveren op geringe, dan wel op de schroefbladen houdt hiermede

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 2