In dit geval is voor 1=1 genomen voor een middelmatig •gunstigen kop vorm voor k eveneens 1 voor zachte aarde ^verder is voor de eindsnelheid Ve 250 van bommen Fe 2120, •en voor de eindsnelheid Ve 350 van granaten Fe 2600 gekozen. Voor het berekenen van de kolommen 8 en 9 is uitgegaan van de veronderstelling, dat droog vast zand de indringingsdiepte met 10 vermindert, en leembodem met 20 Ter berekening van de trefenergie is voor de granaten een -eindsnelheid van 350 m. aangenomen, die door het moderne ge schut echter meestal (tot zelfs het dubbele bedrag) overtroffen wordt. Indien een grootere eindsnelheid voor de granaten gekozen wordt stijgt de trefenergie in een kwadratische verhouding zoo zal een 42 cm. granaat bij een eindsnelheid van 600 m. een tref- -energie van 16.600 mt. (1 mt. 1000 kgm.) bezitten. Het blijkt dus, dat in het algemeen de indringingsdiepte van bommen geringer is dan van granaten. Voor de granaten is in tabel A de te gunstige voorwaarde gemaakt, dat zij loodrecht moeten treffen dit komt practisch nooit voor. Bij invalshoeken van 70° moet men ongeveer 10 van de indringingsdiepte af trekken, terwijl bij invalshoeken van 15 tot 25 de projectielen in het algemeen ricocheteeren. Uit de toch nog aanmerkelijke indringingsdiepte van de grootere bommen volgt, dat zij zeer goed bruikbaar zijn tegen diep ingegraven doelen, daar juist de diepe indringing de gasdrukwerking verhoogt, zoodat zij zelfs tegen beton gebruikt kunnen worden, mits deze doelen voldoende groot en uit de lucht herkenbaar zijn. 2. Pantserbommen. Met directe treffers is door de geringe trefenergie der bom men op sterk gepantserde doelen weinig te beginnen. De vast heid van goed taai pantserstaai bedraagt 10.000 kg/cm2 en van beton 300 kg/cm-. Daardoor zullen de allergrootste bommen met hun trefenergie van 1000 mt. en meer nog wel in staat zijn de betrekkelijk zwakke pantsers en dekkingen op het gevechtsveld door te slaan, niet echter de pantseringen van moderne vestingen en slag schepen, zooals bij proeven in Amerika op de uitgeleverde Duit- sche schepen gebleken is. Noch met de speciaal hiervoor ge bouwde pantserbommen, noch met de grootste mijnbommen ge lukte het door de dekpantsers heen te dringen. 3. Mijnbommen. Echter werd met mijnbommen van 500 en 900 kg. een ver nietigende uitwerking bereikt door ze naast het schip op een 768

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 30