diepte van ongeveer 12 m. onder water te doen springen. Door den geweldigen waterdruk worden de onderste, niet-gepantserde deelen van het schip ingedrukt. Hetzelfde zou men in den strijd te land tegen sterk g'epanserde doelen kunnen probeeren. Door de geringe trefkans op dergelijke kleine doelen is echter de kans op uitwerking niet zeer groot. Dit springen op 12 m. onder water wordt volgens Amerikaan- sche gegevens bereikt met een vertraging van Vio seconde (zie tabel III). Zooals we in tabel B kunnen zien is de diepgang van de meeste schepen veel geringer, zoodat zij dus met deze ver traging van onderen getroffen zullen worden, de meest kwets bare plaats voor gepantserde schepen. Wel is waar kunnen we op de kleinere schepen ook met directe treffers succes bereiken, :maar de kans op een treffer is zóó gering, dat we moeten trach ten ook van aanslagen naast het schip uitwerking te verkrijgen. Tabel B. Gemiddelde diepgang van oorlogsschepen in m. Soort Enge land. Japan U. S. A. Frank rijk. Duitsch- land. slagschepen slagkruisers kruisers torpedojagers vliegtuigmoeder schepen 10 8 5 7a 3 '/a 77a 9 '/2 7 47a 3 7 9 V2 6 5 3 7 9 7. 872 6 37a 8 (87, 57 2 3 De meest loonende doelen voor mijnbommen zijn gebouwen. De buis moet daarbij bij voorkeur zóó zijn ingericht, dat zij bij tref fen van het dak eerst na eenige vertraging, bij treffen van de straat echter direct springt. De trefenergie van een 12 kg. bom is niet voldoende om door eenige verdiepingen van een huis heen te dringen, wèl echter een 50 en 100 kg. bom. De grootte der te gebruiken bommen is afhankelijk .van het te bestrijden doel. Het is ondoelmatig de bommen ten koste van het mee te voeren aantal onnoodig groot te maken vooral daar, zooals we zien zullen, de uitwerking niet gelijkmatig met het gewicht toeneemt. Over de scherfwerking van mijnbommen kunnen we kort zijn. Dikwijls ontstaan groote scherven, die echter door hun gering gewicht (dunne wand) en ongunstigen vorm, ondanks de groote •aanvangssnelheid van 2000 m/sec., zeer snel alle trefenergie verliezen (mat worden). Daar echter-bij deze bommen de ver- 769

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 31