4. Scherfbommen. Bij een bom, die vrijwel uitsluitend tegen levende doelen ge bruikt moet worden, treedt de scherfwerking natuurlijk op den voorgrond. We hebben gezien, dat dit alleen bereikt kan worden door een grootere wanddikte, wat natuurlijk ten koste van de springlading moet gaan. Scherfbommen zullen dan ook veel over eenkomen met de artilleriegranaten, die altijd een zekere wand dikte moeten hebben om de bij het afgaan van het schot optre dende groote belastingen weerstand te kunnen bieden. De buis van een scherf bom moet zóó zijn ingericht, dat zij direct bij het treffen van den grond of een ander weerstand biedend voorwerp werkt, zoodat de bom nog boven den grond springt. Volgens Justrow moet het gewicht van 7 tot hoogstens 16 kg. bedragen met een springlading van 10 tot 15 Zij kunnen bij een gunstige verhouding tusschen springstof en wand 600 tot 1200 scherven geven van gemiddeld 10 tot 12 g., waarvan onge veer Vz zwaarder dan 5 g. is. Men moet er zich echter voor wachten het aantal scherven ten koste van het scherfgewicht te hoog op te voeren, daar grootere scherven een veel grootere doorslagkracht en reikwijdte bezitten. De snelheid van scher ven van kleine dikwandige bommen bedraagt in het spring- punt ongeveer 1000 m/sec. de groote scherven slaan daarbij tot op 10 m. van het springpunt nog door een pantser plaat van 15 mm., door eikenhout van meer dan 300 mm. en door 1%-steens murenhaar doodelijk werkende reikwijdte tegen levende doelen kan op 300 m. geschat worden, hoewel de treffer dichtheid op die afstanden zeer gering is en een treffen nog slechts toeval. Door de eigen snelheid van de bom van b.v. 250 m/sec. worden de zijwaarts weggeslingerde scherven nog over een hoek van 9%° naar voren gericht. Door een juiste con structie van de wand kan echter bereikt worden, dat de scher ven bij een stilliggende bom niet loodrecht op haar lengteas, maar een weinig achterwaarts weggeslingerd worden, zoodat ze bij een vallende bom loodrecht wegvliegen. De groote sterkte van de scherfbom alsmede de groote doorslagkracht harer scher ven maken haar ook geschikt voor het bestrijden van de naar boven en achterwaarts minder sterk gepantserde tanks. Een nieuwe toepassing van de scherfbommen is het gebruik bij bestrijding van vijandelijke bommenwerpers in de lucht. Door de steeds grooter wordende snelheden van de moderne bom menwerpers kunnen aanvallende jagers hiertegen bijna niet meer manoeuvreeren, terwijl bovendien het afweervuur van een formatie (2-motorige) bommenwerpers zóó krachtig is, dat de jagers een slechte kans hebben. Een nieuwe aanvalswijze voor de aanvallende jagers is daarom om op een bepaalde hoogte 772

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 38