op den hiervoren genoemden afstand is genaderd, is het een gebiedende eisch, dat de uitvoering van de scheervlucht aan de hoogste eischen voldoet. Van elke inzinking welke terrein en begroeiing bieden moet worden partij getrokken om in weg te duiken teneinde de zichtbaarheid te verminderen en het ver raderlijke geraas van de motoren te dempen. Op deze wijze uit gevoerd kan de verrassing volkomen zijn en zullen bij het doel de aanvallende vliegtuigen niet veel eerder worden gehoord dan op het tijdstip, dat zij ook zichtbaar worden boven de laatste vertikale terreinafscheiding. Vooral onze uitgestrekte sawahter- reinen, waartusschen zich lange en smalle strooken begroeiing (kampoengs) als coulissen uitstrekken, bieden voor den goed uit- gevoerden a.i.s. de schoonste kansen. Deze aanvalswijze eischt, wil zij goed worden uitgevoerd, zoo veel van de geoefendheid van den vlieger, dat de aanwending van een groot gesloten vliegtuigverband n.m.m. noodzakelijk zal moeten gaan ten koste van de uitvoering. Immers is het voor den volgvlieger niet alleen noodig zijn richtingsnevenman voortdu rend in het oog te houden, maar ook het voorgelegen terrein, omdat de weg voor den voorvlieger vrij kan zijn, terwijl zich voor den volgvlieger een obstakel kan voordoen. Nu is weliswaar de voorvlieger bij het kiezen van zijn weg verplicht er rekening mede te houden dat de anderen op gelijke hoogte blindelings kunnen volgen, echter is het duidelijk dat waar over de hinder nissen moet worden heengeschoren en het precies op dezelfde hoogte vliegen uitermate moeilijk is, vooral als die hoogte tel kens varieert, het bepaald noodzakelijk is dat de volgvlieger ook wel degelijk aan het voor hem gelegen terrein aandacht schenkt. Voor den a.i.s. is de formatie van drie toestellen de meest geëigende. Een aantal van vijf toestellen in één gesloten verband moet als een maximum worden beschouwd en stelt dan nog zulke hooge eischen aan de geoefendheid en aan het aan elkaar ge wend zijn van het personeel, dat deze formatie slechts bij uit zondering zal kunnen worden toegepast. Het verdient dan ook aanbeveling om, indien meer dan drie toestellen moeten worden ingezet, deze in afzonderlijke patrouilles van drie te doen optre den. Op welke wijze deze afzonderlijke patrouilles ten opzichte van elkaar zullen zijn opgesteld, is afhankelijk van den aard van het doel (breed of smal, meer of minder diep), dat zal worden aan gevallen en van vliegtechnische eischen, op welke laatste hier niet zal worden ingegaan. Ten einde de moeilijkheden van de scheervlucht voor de be stuurders wat te verminderen, kunnen zonder bezwaar de nor male afstanden en tusschenruimte tusschen de vliegtuigen onder ling tot 50 meter tusschen de vleugeluiteinden worden ver groot. Het te dicht opsluiten vereischt grooter oplettendheid van den bestuurder om botsing met zijn nevenlieden te voorkomen 741

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 3