Voor Engeland moet genoemd worden de phosphorbrandbom, welke in de lucht tot ontsteking kwam en dan een brandende phosphorregen liet neerkomen. Vooral tegen kabelballons werd nog al eens resultaat geboekt, hoewel de later uitgevonden Fran- sche brandraketten hiervoor nog beter waren. Op 25 en 26 Juni 1916 werden met deze raketten 9 ballons door brand vernield. Een na-oorlogsontwikkeling van de phosphorbrandbom is de Engelsche phosphorbrisantbom (fig 2). De Amerïkaansche Mark II brandbom geleek veel op de Fran- sche Chenard-bom, doch werd eerst bij den aanslag ontstoken. Zij woog 20 kg. De Mark III bom was geheel gelijk aan de Mark II, doch woog 50 kg. 3. Strooibrandb ommen. De Engelschen waren de eersten, die het denkbeeld in de daad omzetten door in plaats van groote brandbommen talrijke kleine brandbommen te gebruiken. Zij schiepen de onder den naam „babybom" bekend geworden brandbom van ongeveer 200 g., gevuld met een speciaal thermietmengsel. Deze bom schijnt onder water door te branden en zelfs schijnt de vlam een diepte van 2 voet onder water boven de oppervlakte uit te komen. Deze bommen werden in houders van 144 of 272 stuks meegevoerd, die in grootte en gewicht ongeveer overeenkwamen met een 25, resp. 60 kg. bom. Door het openen van den houder kwam de geheele inhoud tegelijk vrij. De De Havilland bomvliegtuigen konden 860 van deze bommen meevoeren, dus een aanzienlijk terreinoppervlak er mee bestrooien. Tot een gebruik op groote schaal van deze bommen is het echter in den oorlog niet meer gekomen. Als strooibrandbommen moeten ook beschouwd worden de vooral door de Amerikanen veel gebruikte brandpijlen. Twee typen werden vervaardigd. Het eerste type bestond uit het ver lengde lichaam van de geweergranaat gevuld met een oxydeerende substantie, bariumchloraat of natriumchloraat en een mengsel van metallisch ijzer, aluminium en magnesium. Zij gaven een lange, zeer heete vlam en brandden eenige minuten. Het tweede type was veel zwaarder en had een vulling van thermiet en vaste olie en brandde ongeveer 10 minuten. Ook de Franschen schijnen brandpijlen gebruikt te hebben tegen kabelballons e.d. De Italiaansche vliegtuigbrandpijl woog leeg 200 g. en was 25 cm. lang. Zij was gevuld met een mengsel van ijzerthermiet, salpeter en zwavel. In de figuren 3 en 4 zijn verschillende soorten brandbommen en brandpijlen afgebeeld. 775

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 41