4. De electronbrandbom. Tenslotte rest ons nog de electronbrandbom te bespreken. Deze werd aan het eind van den oorlog in Duitschland uitgevonden, doch het gebruik werd verboden, vermoedelijk om de vredes- stemming bij de geallieerden niet ongunstig te beïnvloeden. Voor de vervaardiging van deze bom werd het nieuwe lichte metaal electron gebruikt in verbinding met het thermiet als aan vuur lading. Het eindresultaat was de electronbom, die een keer punt van geweldige draagwijdte in de lange geschiedenis van de brandprojectielen beteekent. De grondstof voor het electron is een metallisch magnesium, een zilverglanzend hard metaal, nog lichter dan aluminium (soortelijk gewicht 1,74, tegenover aluminium 2,6). Met aluminium vormt het een waardevolle legeering, het electron, dat 40 magnesium bevat. Het soortelijk gewicht is 1,8. Bij verhitting tot 625 a 650° smelt het metaal en verbrandt met een helstralend wit licht onder een buitengewone hitteontwikkeling. Het was vooral deze eigenschap, die het electronmetaal deed kiezen als bom- lichaam voor de thermietvulling. De buis ontsteekt de thermiet- vulling, deze smelt tot vloeibaar ijzer hetgeen het bomlichaam doet smelten en tot ontbranding brengt. De geweldige voordeelen van deze bom zijn haar gering gewicht (1 kg.), geen dood gewicht daar vulling en lichaam beide brandstof zijn, en de geweldige hitte bij de verbranding van thermiet met het metaal (2000 3000°). De electronbom kan niet met water gedoofd worden, integendeel oefent het water een des te sterkere brandwerking uit. Alleen droog zand schijnt als bluschmiddel gebruikt te kun nen worden. Het is daarom met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid (zooals de vele proeven ook wel aantoonden) aan te nemen, dat het gebruik van electronbommen tegen steden tot groote kata- strophen aanleiding zal geven, daar geen enkele brandweer in staat zal zijn de overal tegelijk ontstaande brandhaarden te doo- ven. Indien het b.v. slechts 5 bomvliegtuigen gelukt om boven een stad te komen met elk 600 electronbommen aan boord dan zullen 3000 brandhaarden ontstaan, waarvan er misschien de helft of 1500 brand zullen veroorzaken, welke zeer moeilijk te blusschen is zeker wel iets waar ook wij in Indië op zullen moeten rekenen. Het spreekt wel haast vanzelf, dat de electronbrandbom ook als aanvalsmiddel tegen militaire doelen groote waarde zal hebben, indien we slechts denken aan vliegvelden of landingsdekken van vliegtuigmoederschepen, kantonnementen, e.d. F. Chemische hommen. 1. Gasbommen. De gasbomaanval heeft twee onbestrijdbare voordeelen voor den aanvaller, welke tot de invoering van de gasbommen bijge- 776

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 42