4. VOETINSUFFICIENTIE BIJ DE MILITAIREN. HAAR VOORKOMING EN HAAR BESTRIJDING door J. J. ECKHARDT, Officier van Gezondheid 1ste kl., chirurg aan het Militair Hospitaal te Tjimahi. (Met figuren enz. achter in dit nummer). I. Inleiding. Het is duidelijk, dat in onze Europeesche maatschappij, waarin tegenwoordig de mechanische manier van voortbewegen zoo op den voorgrond getreden is, de belangstelling voor dit vraagstuk op den achtergrond gedrongen is. Toch zal voor het leger de marschvaardigheid van den troep steeds van het grootste belang blijven, want hoe meer mechanisch en motorisch de perfectionneering van de legeruitrusting ook ge maakt zal mogen worden, toch zal steeds de laatste etappe te voet moeten worden afgelegd. De validiteit van den troep in dit op zicht zal dus van doorslaand belang blijven. De militairen zullen dus moeten beschikken over sufficiënte voeten, d.w.z. moeten wat hun voeten betreft, in een trainings toestand zijn, opdat de eischen die van hen in dit opzicht kunnen en zullen worden gevorderd, ook geleverd zullen kunnen worden. Dat deze eischen niet mee zullen vallen, wordt duidelijk wanneer men de afstanden, die moeten worden afgelegd onder het oog krijgt. Daarbij komt dan nog de terreingesteldheid en het tempo waarin deze afstanden afgelegd moeten worden. Tenslotte nog de extra bepakking tot 25 kg toe en het niet individueel kiezen van de rustperiodes, beide eveneens verzwarende momenten bij den strijd van de voeten om sufficient te blijven. De volgende bladzijden mogen dienen, zoowel bij de militaire als bij de medische leiders, om de moeilijkheden, die zich bij het verkrijgen van dezen trainingstoestand van de voeten kunnen voordoen, te leeren kennen en te leeren omzeilen en te bestrijden. Ingevoerd werd de nieuwe benaming voetinsufficientiehet oude woord „platvoetklachten" werd niet gebruikt. Deze oude benaming en dit oude begrip blijken toch bij nader beschouwen onjuist, zooals we later zullen zien. Het was hierdoor dan ook, 779

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 45