staan Het zal wel duidelijk zijn, dat juist bij onze Europeesche militairen en wel speciaal bij de Europeesche depotbataljons hier aan de meeste aandacht zal moeten worden besteed. De Europeaan is toch niet meer gewend aan wandelen, in tegenstelling met de Inlanders. De Europeesche militairen zijn misschien kantoorbedien de, timmermansknecht of iets dergelijks geweest. Zij zaten in Holland hoogstens op de fiets, maar van wandelen of loopen kwam nooit iets. Hun voeten waren in dit opzicht dus absoluut niet getraind. Bij aankomst in Indië zal men met de training van deze jonge menschen bij de depotbataljons dus hiermee wel degelijk rekening moeten houden. Wanneer de training toch in een te snel tempo gaat, zullen zich zonder twijfel te sterke moe- heidsgevoelens van hun voeten voordoen. Tenslotte wanneer zij zich niet voldoende kunnen herstellen, zullen de voeten insuffi cient kunnen worden. Daarbij komt dan nog dat deze Europeesche jongens zich den eersten tijd in Indië vaak miserabel en niet op hun plaats voelen. Wanneer de leider van de klasse bij het depotbataljon nu het ongeluk heeft te zeggen, dat de man platvoeten heeft, dan is diens besluit bewust of onbewust genomen. De onlustgevoelens door zijn overbelaste voeten ontstaan, hebben de beker doen overloopen zijn voeten zijn bovendien als platvoeten, dus min derwaardige voeten gekwalificeerd. Noch militaire leider, noch medicus zullen dezen man weer in gang kunnen krijgenhij is voor den militairen dienst verloren. Deze fuselier zal via de Geneeskundige Commissie het leger verlaten met de mutatie, dat er geringe afwijkingen aan zijn voeten zijn, doch dat de klachten hiervan afhankelijk dusdanig door zijn psyche worden uitgebouwd, dat de man ongeschikt is geworden voor de verdere waarneming van den militairen dienst. Bij de depotbataljons van de Inheemsche militairen komen deze moeilijkheden vanzelf veel minder en veel minder scherp voor. Deze menschen zijn gewend te loopen, voelen zich bovendien thuis in het land en zullen hun onlustgevoelens, mochten zij voorkomen, niet aangrijpen om hiermede den dienst te verlaten. Als eerste voorwaarde om insufficientieklachten te voorkomen en waar dus speciaal bij de Europeesche depotbataljons op gelet zal dienen te worden, is de trainingswijze. Contact met den troep is hier dus het parool en verder is gewenscht het holle trainings type te prefereeren, d.w.z. in den eersten tijd de arbeidspresta ties van de voet langzaam op te voeren en eerst later in een sneller tempo door te gaan (zie fig A). II. Bouw en functie van den voet. Het begrip van de drie voetinsufficienties. De bouw van den menschelijken voet is eenig met zijn typisch gewelf. Dit is reeds bij de geboorte aanwezig, al wordt dan 781

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 47