om den voetde tweede bevinden zich aan de voor- en achterzijde van het onderbeen tot aan den knie toe en hechten zich eveneens aan den voet vast. Hierdoor is te verklaren, dat bij voet insuffi- cientie, waarbij deze spieren overbelast zijn, dus te veel gerekt worden, en derhalve niet meer physiologisch liggen voor hun functie, onlust- en pijn-gevoelens zullen optreden tot de knie toe. Het is dus geen ongewoon verschijnsel, dat een fuselier over zijn knie klaagt en de oorzaak hiervan toch in het insufficient zijn van zijn voetgewelven berust. III. Insufficientieklachten. Zooals te voren reeds uiteengezet werd, kunnen 3 insufficienties optreden. Vaak zullen deze gecombineerd voorkomen, waarbij dan weer één of twee ervan kunnen overheerschen. Treedt de eerste op, dat zal een duidelijke X-voet, pes valgo planus kunnen ontstaan, zooals wij die zoo vaak bij jonge kinderen zien. Het steunvlak van het hielbeen is hier duidelijk naar buiten gedraaid en wanneer men deze voeten van achter bekijkt, ziet men de achilluspezen een duidelijken X-stand met de voetas ma ken. Vaak zal deze toestand eerst bij belasten van den voet op treden. Het lengtegewelf kan nog geheel intact zijn zooals ook nog blijken kan uit den te maken voetafdruk. Wel zal door den ab- normalen druk op de mediale voorvoetzijde zich hier bovenmatig eelt ontwikkelen. Wanneer de X-stand ontstaat, is het normale afwikkelen over den lateralen voetrand verder onmogelijk. Patiënt gebruikt nu den medialen voetrand en om dit gemakkelijk te kunnen doen, zal hij zijn voet naar buiten draaienwaardoor nu weer de X- stand in de hand gewerkt wordt en tevens het lengtegewelf min der geaccentueerd wordt. Bij de bestrijding van de insufficientia pedis zal men dus terdege op dezen kringloop moeten letten. Treedt de tweede insufficientie op met het verstreken zijn van het lengtegewelf, dan ziet men, dat de holte aan de mediale voetzijde is verdwenen. De voetafdruk is breeder dan normaal en de voorvoet zal vaak een neiging hebben om meer naar buiten af te buigen t.o.z. van den achtervoet. Tenslotte de derde insufficientie met het verstrijken van het dwarse gewelf, zich speciaal uitend in den voorvoet. Het voorste dwarse gewelf is dan verdwenen de kopjes van den middelste middenvoetsbeentjes brengen nu ook het lichaamsgewicht op den grond over. Hieronder zal men dus abnormale eeltvorming vinden. Behalve deze objectieve feiten zal de patiënt zelf met een mas sa subjectieve bezwaren komen. De subjectieve klachten zullen vaak bestaan uit een moeheids- gevoel in voet en onderbeenen tot de knie toe, later in pijngevoel overgaand. Deze klachten zullen ontstaan door abnormale rek- 785

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 51