king van de banden en spieren. Bovendien zullen bepaalde ze nuwen in de knel kunnen komen en daardoor neuralgische pijnen kunnen veroorzaken. Bovendien kunnen sommige bloedvaten in het gedrang komen en door onvoldoende bloedzuivering eveneens nog klachten van moeheid en pijn daarbij kunnen veroorzaken. Door al deze klachten zal het belasten van den voet vaak tot een kwelling worden en het staan zoowel als het loopen zeer worden bemoeilijkt en tenslotte practisch tot een onmogelijkheid worden. Dat tenslotte deze locale afwijking bewust of onbewust op de psyche inwerkt, zal duidelijk zijn, zij zal aanleiding geven tot hoofd- of rugpijn en tot verminderde werklust. Soms kunnen deze algemeene verschijnselen zelfs domineeren. Het zal dus van het grootste belang zijn om geen voetinsufficientie te krijgen. Juist zooals wij vroeger reeds mededeelden bestaat in den mili tairen dienst, met zijn groote marschen, zijn extrabelasting van het voetgewelf en het in gezamenlijk troepenverband optreden, waardoor men zijn voeten niet naar eigen believen kan laten rusten, een zeer groote kans op voetinsufficientie. Men zal dus alle maat regelen te baat moeten nemen om deze voetinsufficientie te voor komen. IV. Middelen om voetinsufficientie te voorkomen en te ge nezen. Ie. Goede schoenen: Onze legerschoen zal dus aan de voornaamste anatomische en physiologische eischen t.o.z. van den voet moeten voldoen. De zool zal aan de mediale zijde recht door moeten loopen en lateraal meer gebogen moeten zijn in aansluiting aan den normalen voet- vorm. De hak zal niet te hoog mogen zijn om het voorste dwarse gewelf niet te veel te belasten. Het achterste leer van den schoen zal niet te wijd moeten zijn, zoodat de 1ste insufficientie, de X-stand, voorkomen wordt. Het stevige leer zal dan den voet, die in X-stand wil gaan staan, opvangen. De nieuwe legerleest is dan ook smaller bij den hiel genomen. Door de puttees laag om te wikkelen zal men bovendien de enkels nog kunnen steunen en zal dit dus ook insufficientie I tegengaan. Eveneens is in de leest van den nieuwen legerschoen reeds een lengtegewelf en een dwarsgewelf aangebracht, zoodat de voet bij verder doorzakken door de zool zal worden opgevangen en dus het ontstaan van insufficientie II en III hierdoor tegenge gaan zal worden. Overigens zijn de andere verhoudingen van canvas en leder in verband met onze tropische omstandigheden behouden. Het is hierdoor mogelijk, dat de nat geworden voet, wanneer men weer in droog terrein komt, droog wordt. Bovendien werkt de insnijding in het onderleer hiertoe doelbewust mee, 786

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 52