omdat hierdoor het water in de schoen gemakkelijk kan wegloopen, de schoen als het ware gedraineerd wordt en voetfunctie-bezwa ren hierdoor vermeden zullen worden. Natuurlijk zal het niet alleen noodig zijn goede schoenen in voorraad te hebben, maar zal het uitzoeken en aanpassen met veel zorg moeten geschieden en zullen speciaal de recruten hierbij door onderlegd kader moeten worden geïnstrueerd. Het inloopen daarna zal eveneens met zorg en eerst onder leiding moeten gebeuren, hetzij dan op de Atjeh-manier, doordat men den schoen van buiten invet en een nacht vol water laat staan en zoo den volgenden dag inloopt of zooals ik het indertijd te Ambarawa bij het depotbataljon zag, waar de jonge recruten met hun nieuwe schoenen door slokans moesten loopen en daar na weer oefenen in den wind om hun schoenen zoo te laten dro gen. Wanneer dit regelmatig afgewisseld wordt, zal het leer geheel om den voet gemodelleerd worden en hebben de recruten aan het eind van den ochtend een goed ingeloopen schoen. 2 e. Massage. Deze werd en wordt nog vaak aangewend bij voetinsufficientie en bij dreigende voetinsufficientie. Zij dient om den bloed- en lympheafvoer van voet en onderbeen te bevorderen en bovendien de mechanische overgevoeligheid van de banden en spieren te verminderen. Deze voetmassage bestaat uit de volgende bewerkingen of hand grepen. a. Effleurage het strijken. Met de volle hand worden huid en spieren van de voetzool en voetrug van distaal naar proximaal gewreven, terwijl de hand geheel tegen de voethuid aan moet liggen. Hierdoor wordt speciaal de lymphe naar boven teruggeduwd en ontstaat beneden achter de hand als het ware een vacuum. Door deze bewerking wordt op haar beurt de distale lymphe aangezogen. Deze bewerking ge schiedt dus steeds naar het hart toe. Eveneens zal een zelfde functie op de bloedvaten worden uitgeoefend. Men krijgt hierdoor dus een betere bloed- en lymph-doorstrooming van den voet. Gaat men uit van het idee, dat er wat lymphestuwing van voet en onderbeen is, dan moet men dus eerst het bovenbeen leegstrijken. Daarna kan men het onderbeen in het bovenbeen ledigen, waarna men het bovenbeen weer leegstrijken moet. Hierna zal men ten slotte den voet in het onderbeen, dit weer in het bovenbeen en tenslotte het bovenbeen weer moeten ledigen. Daar men met de hand niet het geheele bovenbeen omvatten kan, doet men dit in 4 physiologische deelen, n.l. de strekkers apart, daarna de mediale en in de derde plaats de laterale bui- 787

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 53