gers. Tenslotte volgen dan de adductoren of aanvoerders van het bovenbeen. Bij het onderbeen neemt de hand 3 deelen. De laterale en mediale helft van de kuitspieren en de derde groep de voorste onderbeenspieren. De hand kan den voet in twee deelen om vatten n.l. in de tibiale en de fibulaire helft. b. Petrisage of kneden. Deze bewerking volgt hierna. Hierbij worden de spieren van voetrug en voetzool en de buigers en strekkers van het onderbeen gekneed. Met de volle hand wordt het periphere deel van de spier omvat en leeggeknepen. Daarna het meer proximale deel. Meestal wordt deze bewerking weer afgesloten door enkele effleurage- streken. Het doel van de petrisage is dezelfde als de effleurage, alleen bereikt men hiermede de diepere in de spieren gelegen bloed- en lymphevaten. c. Frictie of wrijven. Deze bewerking gebeurt speciaal op de aanhechtingsplaatsen van de banden en spieren. Speciaal dus bij de beide enkels en onder de voetzool bij de aanhechtingsplaatsen van den langen band. Hierbij worden door den duim kleine circulaire drukkende be wegingen gemaakt, zoodat hierheen een actieve bloedstroom ont staat en deze hierdoor versterkt zullen worden. Hierna zullen weer enkele effleuragestreken toegevoegd worden. d. Tapotement of kloppen. Dit heeft speciaal van de onderbeensmusculatuur plaats. Men slaat hierbij met de ulnaire zijde van de handruggen en vingers op het te behandelen lichaamsdeel. De hand wordt hierbij telkens van het periphere deel van de spier naar het centrale verplaatst, dus steeds van de teenen naar de knie toe. Bij deze bewerking moeten vooral de polsgewrichten en de vingers slap gehouden worden. Doel van deze bewerking is actieve bloedstoevoer naar alle deelen te bevorderen en deze daardoor te versterken. e. Tenslotte wordt deze geheele zitting weer door een volledige effleurage afgesloten. De geheele behandeling duurt gewoonlijk 10 a 15 minuten. Speciaal de bewerking c en d dienen om mechanisch de banden en spieren te prikkelen en extra bloedtoevoer erheen te veroor zaken om zoodoende zoowel de banden als de spieren te verster ken terwijl bewerking a, b en e dienen om de afvalstoffen weg te voeren. Het is natuurlijk onjuist om onze militairen geregeld te laten masseeren. Toch geloof ik, dat de kennis van deze handgrepen 788

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 54