bij het kader wel degelijk goed bekend moet zijn. Het zal dan mogelijk zijn de recruten reeds jong te leeren met kennis van zaken bij het mandiën hun voeten in te zeepen en schoon te wrijven met het idee van de bovenstaande handgrepen. Ze zul len dan zelf na een langen marsch de weldadige en opmonterende werking van hun eigen voetmassage ondervinden. 3. Baden worden ook met succes toegepast bij voetinsuf- ficientie. Het beste voldoen in dit opzicht warme voetbaden gedurende 10 a 15 minuten met daarna koude korte overgietingen. Het idee hiervan is eerst veel bloedstoevoer naar de uitgeputte spieren en banden te voeren en daarna door de koude over gietingen deze vaten zich te laten vernauwen. Ieder kent bij ervaring de restaureerende werking in zijn voeten van een bad na een grooten marsch. Ook deze wijze van voetverzorging zal den recruut moeten wor den bijgebrachtde opkwikkende werking van het voetbad. 4. Gymnastische oefeningen. Deze kunnen eveneens dienen om bij beginnende insufficientie de banden en spieren te trainen en zoo de klachten te overwin nen (zie foto's K S) A. Tegen de 1ste insufficientie. Oefening 1op den buitenrand van den voet gaan staan. Oefening 2 zoo gaan loopen. Men oefent dan juist de spieren en banden, die den voet in den O-stand moeten houden. B. Tegen de 2de insufficientie. Oefening 1op de teenen gaan staan. Men ziet hierbij de leng tegewelven zich meer accentueeren en traint dus de spieren die dit veroorzaken. Oefening 2 teenenstand onder een hoek van 45 gradenmen krijgt hierdoor bovendien nog de 2de factor, nl. het adduceeren van den voorvoet t.o.z. van den achter voet, waardoor het gewelf nog meer te voorschijn treedt en waarbij dus de banden en spieren die dit moeten veroorzaken, nog meer aangespannen worden. Oefening 3 uit den teenenstand diepe kniebuigingen maken. Oefening 4 uit stand 2 diepe kniebuigingen maken. Oefening 5 loopen in den teenenstand uit stand 1. 789

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 55