Oefening 6loopen in den teenenstand met oefening 2 als uitgangshouding. C. Tegen de 3de insufficientie. Oefening 1op de buitenzijde van den voet gaan staan en de teenen naar binnen krommen. Men ziet het dwarse gewelf dan duidelijk, speciaal van den voorvoet, sterker worden. Oefening 2 met den uitgangsstand van oefening 1 loopen. D. Gemengde oefening tegen alle drie de insufficienties. Oefening 1met gebogen onderbeen, voet draaien rechts met de wijzers van de klok mee, links tegen de wijzers van de klok in. Juist deze gymnastische oefeningen zullen bij de gymnastiek en sport onbewust naar voren gebracht moeten worden. In het loo pen, den looppas, het touwtje springen, den driesprong, het loopen over den evenwichtsboom, vindt men de voorgaande oefeningen terug zonder dat de recruut zichzelf bewust is waarvoor deze oefeningen eigenlijk wel dienen. Uit het voorgaande zal het wel duidelijk zijn, dat men bij even- tueele insufficientie goed moet uitmaken welke vorm optreedt en in verband daarmede een keuze van de oefening doen. Zoo zou bij insufficientie III de oefening tegen insufficientie II juist het verkeerde effect sorteeren. 5. De steunzolen. Deze vijfde bestrijdingswijze zij hier ook nog genoemd. Veel is gesproken en geschreven over het feit of steunzolen nuttig zijn of juist schadelijk. Persoonlijk heb ik veel effect van doelmatige, voor de persoon zelf gebouwde steunzolen gezien bij juiste indi catie. Het idee van deze steunzolen zal moeten zijn het voetgewelf, wanneer het insufficient wordt, op te vangen en zoodoende de hierdoor ontstane klachten te voorkomen. Het is duidelijk, dat deze steunzolen dus voor elke persoon apart zullen moeten worden aangemaakt. De gewone wijze waarop dit gebeurt is door een gipsmodel van den voet te maken, in de houding waarin men den voet op gevangen wenscht te zien. Dit model wordt weer volgegoten met gips en het model weggenomen, zoodat men nu den voet van de patiënt voor zich heeft. Hierop wordt de zool bv. uit messing of uit duraluminium zoodanig gevormd, dat zij den voetvorm geheel volgt en dezen tenslotte wanneer hij door zal zakken en msuffi- cientieklachten zal gaan geven, zal opvangen. 790

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 56