791 In deze zool zal men dus weer de drie insufficienties apart of gecombineerd kunnen terugvinden. Bij insufficientie I wordt vaak nog een mediale wig aangebracht, waardoor de voet in schuinen O-stand gedrongen wordt (zie figuur T). Bij insufficientie IIde hiel mediaal hoog en de voorvoet lateraal hoog, waardoor het lengtegewelf geaccentueerd wordt, (fig U). Bij insufficientie III het kussentje of de welving onder den middenvoet, zoodat de voorvoet dwarsgewelfd wordt opgevangen, (fig V en W). Aan de militaire leiders met hun medische adviseurs de batal jonsartsen, met den chirurg als consulent op den achtergrond, de taak om de validiteit van den troep wat de voetsufficientie aan gaat zoo hoog mogelijk op te voeren. Bijlagen Voetzoolafdrukken van 1. Normale voeten (zie fig. X). 2. Pes planus longo transverso valgus, zonder insufficientie klachten (zie fig. Y). 3. Pes planus longo valgus duidelijk is de abductie in den voorvoet hier te zien (zie fig. Z). Geraadpleegde literatuur. 1. Leerboek der Orthopaedie door Dr. J. van Assen Jzn. te Rotterdam 1931. 2. Orthopadische Fussgymnastiek van Privat docent Dr. med. R. Wilhelm. Freiburg 1931. 10„ 3. Hygiëne des Fusses van Professor Dr. F. Schede. Leipzig 1933. 4. Technik der Massage van Dr. Albert Hoffa. Würzburg 1897. 5 Lessen in de heilgymnastiek door Jan van Essen. Amsterdam 1927. 6'. De behandeling van de Hallux Valgus door H. Timmer. 1929. 7. Der Hohlfuss, Seine Entstehung und Behandlung van Dr. M. Hackenbroek. 1926 8. Fussbeschwerden und ihre Behandlung van Dr. Max Schotte. Wien 1933. 9. Lehrbuch der Chirurgie van Prof. Wullstein und Prof. Wilms. 1914. 10. Lehrbuch der Orthopadie. Fritz Lange. 1922. 11. Lehrbuch der Massage van San. Rat Dr. A. Müller, 1926. 12. Handbuch der Massage und Heilgymnastiek van Dr. Franz Kirchberg. 1926 13. Orthopaedie en Mechanotherapie door D. Brokx, W. Mol en Dr. J. H. O. Reys, artsen. Uitgave W. J. Thieme. Zutphen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 57