Hierdoor is het dus uitgesloten, om z.g. maatschoenen te ver strekken, want ,,te velde" of bij expedities zou hiervan uiteraard geen sprake kunnen zijn. De oplossing is dus ten rechte gezocht in beschikbaarstelling van confectieschoeisel, hetwelk op oordeelkundige wijze zoodanig in een serie lengte- en breedtetailles is verdeeld, dat hierbij voor vrijwel alle militairen een goed passende schoen gevonden kan worden. In de tweede plaats moet de militaire schoen geschikt zijn voor alle terreinen, welke in Indië worden aangetroffen, dus zoowel voor het marcheeren langs verharde wegen, als in sawah- of berg- terrein, terwijl ook gerekend dient te worden op het doorwaden van rivieren. ni. Bestaande toestand. Gedurende de laatste jaren is het aantal uit de intendance magazijnen verstrekte schoenen veel kleiner, dan de in tarief 24 aangenomen drachttijden zouden doen vermoeden. Zou men toch bij een drachttijd van jaar en een sterkte van rond 30.000 man een jaarlijksche afname van 60.000 paar schoenen kunnen verwachten, de feitelijke toestand is, dat per jaar gemid deld niet meer dan 20.000 paar van de intendance worden betrokken. Aangezien de werkelijke drachttijd in het algemeen niet veel langer dan jaar zal zijn, volgt uit vorenstaande cijfers, dat er jaarlijks tusschen 30.000 a 40.000 paar schoenen buiten de inten dance om worden aangekocht. Deze toestand is hoogst onbevredigend, omdat daaruit volgt, dat een zeer groot deel van de militairen zich heeft aangewend om een soort schoenen te dragen, waarover zij niet ten allen tijde zullen kunnen beschikken. Hoe zullen de voeten van deze militairen reageeren op het dragen van intendanceschoenen, wanneer zij deel uitmakende van een (geconcentreerde) troepenmacht te velde niet meer in de gelegenheid zijn zelf hunne schoenen aan te koopen Wij vreezen dan het ergste. Alles moet geleerd worden, ook het dragen van een bepaald soort schoeisel. Bovendien is het zeer de vraag, of het thans zonder eenige controle bij particulieren aangeschafte schoeisel wel voldoet aan de door den heer Eckhardt omschreven anatomische en physio- logische eischen t.a.v. den voet en of juist het dragen van dit schoeisel niet in vele gevallen de oorzaak is van later optredende voetinsufficienties. Voorts geeft het geringe verbruik van intendance-schoenen aanleiding tot langduriger oplegging van de aanzienlijke mobili satie-voorraden (langzamer doorstrooming), met alle daaraan ver- 793

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 59