Afhankelijk van het afwerpmechanisme kunnen de bommen worden afgeworpen salvo, automatisch in serie, of één voor één op elk gewild moment. Bij den a.i.s. op een colonne zal in het algemeen het afwerpen in salvo i.v.m. den aard van het doel geen toepassing vinden. Bij het afwerpen in serie vallen de bom men automatisch met gelijke tusschenpoozen welke zoodanig ge steld moeten kunnen worden dat, rekening houdende met de snelheid van het toestel, de bommen zoover uit elkaar vallen dat de uitwerkingssferen elkander een weinig overlappen. Bij een vliegsnelheid van 240 km. per uur of 66 m/sec. en een nuttige uitwerkingsstraal van den bom van 15 20 meter, zal dus on geveer om de seconde een bom moeten vallen. Aangezien men bij den aanval op een colonne er op moet rekenen dat de afdeelingen met onderlinge afstanden marcheeren, heeft het auto matisch afwerpen het bezwaar dat verschillende bommen geen doel zullen trefffen, zoodat in dat geval de afwerpwijze één voor één regel zal moeten zijn. Het afwerpmechanisme moet en kan zoodanig zijn ingericht, dat de manipulatie voor het afwerpen van een volgende bom eenvoudig is en in korten tijd uit te voeren. Indien meer dan één patrouille van 3 vliegtuigen den aanval doen, zullen de patrouilles niet onmiddellijk achter elkaar kun nen volgen. Teneinde namelijk geen gevaar te loopen van de scherfwerking van de door de voorgangers geworpen bommen, zullen de patrouilles elkander op minstens 600 a 800 meter moeten volgen, waardoor voor de volgende patrouilles het ge vaar van de afweerwapens op den grond, welke gelegenheid hebben gehad zich tot vuren gereed te maken, grooter wordt. Om dit bezwaar te ontgaan, zouden de twee of meer formaties naast elkaar moeten optreden met zoodanige tusschenruimten dat zij practisch één verband vormen, waardoor de uitvoerings moeilijkheden van de scheervlucht weer grooter worden. Boven dien vordert het achtereenvolgens boven het doel brengen van elk der vliegtuigen dan zooveel tijd, dat het doelen vooral het gedeelte daarvan waarop een groote uitwerking kan worden verwacht (voertuigen, artillerie enz.) al zeer lang moet zijn om alle vliegtuigen nog tot den aanval te kunnen brengen. Naar mijne meening zal men indien meer patrouilles voor dit doel beschikbaar zijn dan ook beter doen, deze na elkaar in actie te brengen met zoodanige tusschenpoozen, dat verondersteld kan worden, dat de colonne zich na den voorgaanden aanval heeft hersteld en de beweging weer is hervat. Ook de afweerwapens zijn dan weer in den marsch en, tenzij ze op speciale wijze wor den vervoerd, niet tot onmiddellijk optreden gereed. Dergelijke bij herhaling uitgevoerde aanvallen ondermijnen bovendien het moreel van den tegenstander. 743

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 5