bonden nadeelen, als achteruitgang in kwaliteit, veroudering van model e.d. (Tot voor kort waren van enkele weinig gangbare tailles nog schoenen van 15 en meer jaren oud in de magazijnen). IV. Oorzaken van den bestaanden toestand. In 1931 werd een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de geringe afname van intendance-schoeisel. Hieruit bleek, dat de drachttijd van jaar wel ongeveer juist is en inderdaad op groote schaal gebruik wordt gemaakt van schoenen, welke bij particulieren zijn aangeschaft. Als voornaamste redenen, waarom de militairen het particu liere schoeisel prefereeren, worden genoemd le. dit schoeisel is veel goedkooper, 2e. lichter, 3e. soepeler, 4e. heeft een beteren pasvorm en een beter model, waardoor het aangenamer zit. Men vraagt zich onwillekeurig af, hoe het mogelijk is, dat de legerschoenen in zooveel opzichten bij het particuliere schoeisel achterstaan. Dit is als volgt te verklaren. ad, Je. De prijs van het legerschoeisel wordt in hooge mate be- invloed door de eischen, welke van de zijde der intendance aan gebruikte grondstoffen en confectie moeten worden gesteld in verband met de van het schoeisel te vorderen diensten, waarbij voorts rekening moet worden gehouden met het feit, dat de schoenen na oplegging gedurende eenige jaren als mobilisatie- en reservevoorraad nog als geheel volwaardig moeten kunnen worden verstrekt. Zoowel m.b.t. het leder als het zeildoek zou met belangrijk mindere kwaliteit kunnen worden volstaan, indien aan deze fac toren een minder overwegende beteekenis zou mogen worden toegekend. Bovendien was de intendance tot nu toe verplicht, om ingevolge het bepaalde in art. II van het G. B. van 9 December 1873 No. 20 (Bijblad 2736) de prijslijstwaarde der schoenen vast te stellen op den aanschaffingsprijs, vermeerderd met 15 voor admi nistratie- en beheerskosten. Hierdoor is het te verklaren, dat de legerschoenen ten tijde van het in 1931 gehouden onderzoek 7.30 per paar kostten, terwijl het particuliere schoeisel alom voor 3.per paar werd aangeschaft. ad 2e en 3e. Bij de intendance-schoenen zijn alle samenstellende onderdeelen van een zeer goede kwaliteit. 794

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 60