Het onderwerk bestaat bijv. uit een binnen-, tusschen- en buitenzooi, welke alle van prima zooileder zijn vervaardigd dit zelfde geldt voor den z.g. campereur, d.i. een reep zooileder, loopende van onder den hiel tot aan den bal en dienende om aan den schoen in het hol van den voet de noodige stevigheid te geven. Meermalen was er gelegenheid om te constateeren, dat de kwaliteit van het onderwerk bij de particuliere schoenen als regel zeer veel te wenschen overlaat. Meestal is gebruik gemaakt van slecht doorgelooid en daar door veel slapper zoolleder of van split (d.i. leder, waarvan door splijten twee vellen zijn gemaakt), terwijl niet zelden het tusschenwerk uit eenige losse stukjes afval bestaat. Bovendien zijn de zolen steeds aanmerkelijk lichter en daar door ook goedkooper (zooileder wordt bij het gewicht verkocht). Is de particuliere schoen tengevolge van vorenstaande ver schillen met den legerschoen dus veel lichter en ook soepeler in het onderwerk, waardoor hij bij gebruik in het terrein is te prefereeren, zoo staat hier tegenover, dat bij het marcheeren op de verharde wegen de intendance-schoenen, wegens de dik kere zolen, in het voordeel zullen zijn. Men kan zelfs aannemen, dat de particuliere schoenen met de zooveel dunnere zolen bij langdurig marcheeren op verharde wegen aanleiding zullen geven tot een zoodanig aantal voet klachten, dat zij voor dit doel ongeschikt zijn te achten, m.a.w. het gestelde doel, om te beschikken over schoeisel, dat geschikt is voor alle terreinen, wordt met de particulier aangeschafte schoenen geenszins bereikt. ad 4. De intendance-schoenen worden bij het gevangeniswezen aangemaakt op leesten, afkomstig van een Europeesche fabriek en bij aflevering ongetwijfeld behoorend tot het beste, wat er op dat gebied bestaat. De aanschaffing van leesten is echter zeer kostbaar, zoodat verwisseling eerst kan plaats hebben, wanneer de vorige partij voor afkeuring in aanmerking komt. Blijkt het model der schoenen nog voor verbetering vatbaar te zijn, dan moet met het aanbrengen daarvan dus als regel worden gewacht tot het moment, dat er weer nieuwe leesten noodig zijn. Afgescheiden hiervan is het particuliere schoeisel dikwijls maat werk, hetgeen uiteraard als regel beter past en aangenamer zit dan confectiewerk. Zij, die zich echter hebben gewend aan maatschoenen, zullen in oorlogstijd dus op een moment, dat zulks' al heel ongelegen komt plotseling zijn aangewezen op confectieschoenen, met alle daaraan verbonden nadeelen. 795

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 61