Tenslotte is het een bekend feit, dat de menschelijke voeten niet alle eenzelfden vorm hebben en er eigenlijk verschillende typen van voeten bestaan dit geldt in nog hoogere mate voor het K. N. I. L., waarin immers tal van landaarden vertegen woordigd zijn. Hierdoor is het ook te verklaren, dat goed bekend staande merken van confectieschoenen, als Bally, Manfield, e.d. den een wel, doch den ander in het geheel niet bevallen. Laat men nu den militairen vrij in de aanschaffing van hunne schoenen, dan zal ieder onwillekeurig zoeken naar het type schoen, dat voor zijn voeten het meest geschikt is. Het spreekt echter vanzelf, dat bij een centrale schoenenvoor ziening, als door de intendance plaats heeft, naast het vereischte assortiment lengte- en breedtetailles niet bovendien nog verschil lende modellen kunnen worden gevoerd en men zich tot één type zal hebben te bepalen. Hierdoor zullen echter tal van militairen niet het voor hunne voeten meest aangewezen model schoen ontvangen en de voorkeur geven aan particulier aangeschafte schoenen, welke zijn aange maakt op een meer den vorm hunner voeten overeenkomende leest. V. Middelen, om tot verbetering van den bestaanden toestand te komen. De conclusie in punt III hiervoren, dat de bestaande toestand hoogst onbevredigend is, houdt in, dat er maatregelen behooren te worden getroffen, om hierin verbetering te brengen. Deze maatregelen zullen er op gericht moeten zijn de in punt IV hiervoren aangegeven oorzaken van den huidigen onge- wenschten gang van zaken weg te nemen. Gaan wij eerst na in hoeverre zulks mogelijk is, alsook wat terzake reeds is of zal worden verricht, waartoe onderscheid zal worden gemaakt in technische verbeteringen en maatregelen van anderen aard. A. Technische verbetering. Herhaaldelijk werd geconstateerd, dat het zware, soliede onder werk van de legerschoenen nog in zeer goeden staat verkeerde, als het zeildoek reeds onherstelbaar versleten was. Waar het legerschoeisel door deze ongunstige verhouding tus- schen den levensduur van onder- en bovenwerk onnoodig duur was, bestond er alle aanleiding, om tegemoet te komen aan het verlangen naar lichtere schoenen. Hiermede mocht echter niet zoover worden gegaan, dat de schoenen, gelijk thans met vele particulier aangeschafte exempla- 796

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 62