ren het geval is, ongeschikt werden voor het marcheeren op ver harde wegen. Hiermede rekening houdend werd in 1932 een nieuw stand model vastgesteld, waarin 0.2 kg. minder zooileder is verwerkt dan in het vorige. Het gewicht van een paar met kopspijkers beslagen schoenen bedraagt thans 1,25 kg. Wanneer men bedenkt, dat in het Britsch-Indische leger en door de troepen in Britsch-Malaya schoenen worden gedragen, welke met inbegrip van het ijzeren beslag 2,19 kg per paar wegen, dan verschijnt het gewicht van de Indische legerschoenen toch wel in een eenigszins ander licht. Waar de gewichtsvermindering een gevolg is van het gebruik van dunner zooileder, heeft het onderwerk tevens aan soepelheid gewonnen, al zal het legerschoeisel in dit opzicht nimmer gelijk komen te staan met de particuliere schoenen, bij welke de meer dere soepelheid echter gepaard gaat met gebrek aan stevigheid, waardoor van het tegengaan der door den heer Eckhardt om schreven insufficienties II en III geen sprake kan zijn. Verder is het gevangenisbedrijf te Sragen er na langdurige proefnemingen in geslaagd een lichtere kwaliteit zeildoek te ver vaardigen, dat niettemin aan de hoogste eischen van sterkte en soepelheid voldoet. Zoodra de nog voorradige garens van Amerikaansche katoen zijn opgebruikt, zal met den aanmaak van vorenbedoeld zeildoek, dat geheel van Egyptische katoen is vervaardigd, worden aange vangen. Tenslotte werd gebruik gemaakt van de gelegenheid, dat de thans gebruikte leesten moeten worden vervangen, om een nieuw model leest te doen bestellen, waarbij rekening is gehouden met de nieuwste inzichten ter voorkoming van voetinsufficienties, zoo- dat deze leesten nog enkele verbeteringen zullen bevatten, waar op in het artikel van den heer Eckhardt reeds werd gewezen. In de hoofdmaten nagenoeg overeenstemmend met de thans in gebruik zijnde leesten, is de ruimte n.l. beter geplaatst, waar door zij ook meer met den gemiddelden vorm van den voet overeenkomen en een beteren pasvorm van de daarop vervaardigde schoenen beloven. Voorts is de hiel van deze leest iets smaller, waardoor het ontstaan van insufficientie I wordt tegengegaan, terwijl de aan wezigheid van een lengte- en dwarsgewelf in midden- en voorvoet dient ter voorkoming, dan wel bestrijding van de insufficienties II en III. 797

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 63