De afmetingen van deze leesten werden voorts vergeleken met de resultaten van een groot aantal metingen, welke in de gar nizoenen Djocjakarta en Tjimahi zijn verricht. Gedeeltelijk bleek de nieuwe leest daarmede beter overeen te komen dan de bestaande en werden de nieuwe afmetingen uiter aard overgenomen voorzoover de nieuwe leest daarvan afweek, werden bij de bestelling de noodige correcties opgegeven. Met vrij groote zekerheid kan dan ook worden verwacht, dat de op deze leesten aan te maken schoenen een beter model, een beteren pasvorm zullen hebben en ook aangenamer zullen zitten dan de thans voorradige schoenen. B. Andere maatregelen. Aangezien het groote prijsverschil tusschen de particulier aan geschafte en de uit 's Lands voorraad ontvangen schoenen wel als de voornaamste oorzaak van de voorkeur voor eerstgenoemd schoeisel is te beschouwen, moet de oplossing van het vraagstuk wel in de eerste plaats worden gezocht in een vermindering van dit verschil tot een zoodanig bedrag, dat de betere kwaliteit van het intendance-schoeisel hier ruimschoots tegen opweegt. Al spoedig na het in 1931 gehouden onderzoek kon de schoenenprijs worden verlaagd van 7.30 tot 6.15 per paar wegens daling van den prijs der grondstoffen. Nadat voorts van de Regeering machtiging was verkregen om de schoenen voortaan door het gevangeniswezen te doen leveren met volledige bijlevering van alle grondstoffen, hetgeen tot een meer economische werkwijze leidde en mede in verband met de reeds eerder genoemde vermindering van het gewicht aan zool- leder, kon in 1932 de prijs andermaal worden verlaagd en wel tot 4.60 per paar, zijnde 4.aanschaffingskosten bij het gevangeniswezen, vermeerderd met 15 voor administratie- en beheerskosten. Inmiddels waren de particulier aangeschafte schoenen ook in prijs gedaald en wel tot 2.a 2.25 per paar, zoodat het verschil nog steeds te groot was, om tot een grootere afname van intendance-schoenen te leiden. Bij G. B. van 23 Januari 1934 No. 7 is echter machtiging ver leend, om bij de vaststelling van de prijzen der artikelen van kleeding en uitrusting, welke tot grondslag dienen van het ten behoeve van soldij genietende militairen te berekenen kleeding- geld, af te wijken van den voorgeschreven grondslag (aanschaf fingsprijs 15%), indien zulks in 's Lands belang is te achten om een tijdige verwisseling van de voorraden te bevorderen. Voorts is het gevangeniswezen er toe overgegaan, om ingaande 1 April 1934 bij wijze van voorloopigen maatregel de schoenen- prijs te verlagen tot 3.per paar, in de verwachting, dat de afname van het intendance-schoeisel aanmerkelijk zal toenemen. 798

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 64