Deze maatregel wordt dan ook eerst definitief, indien blijkt, dat die verwachting wordt vervuld, aangezien deze prijs "bij de huidige jaarbestellingen eenig verlies laat. Gebruik makende van de hiervoren vermelde bevoegdheid zal eerstdaags de prijslijstwaarde der schoenen eveneens op 3. worden gesteld. Houdt men rekening met het groote verschil in kwaliteit en den daarmede verband houdenden drachttij d, dan zal aanschaf fing van schoenen bij particulieren niet langer een voordeel blij ken te zijn. Er werden voorts nog enkele andere maatregelen getroffen ter verbetering van de schoenenvoorziening, o.a. om te voorkomen, dat de schoenen te lang worden opgelegd. Zoo kwamen enkele zeer incourante tailles te vervallen en zul len hiervoor in voorkomende gevallen maatschoenen worden ver strekt. Enkele andere incourante tailles worden uitsluitend in de ge westelijke magazijnen in voorraad aangehouden en alleen bij werkelijke behoefte naar de kleinere bewaarplaatsen verzonden. Tenslotte worden schoenen na een bepaalde maximum-opleg gingstermijn uitsluitend bestemd voor verstrekking aan dienst plichtigen en als eerste uitrusting. Slotwoord. Uit het voorgaande moge zijn gebleken, dat geen middel on beproefd wordt gelaten, om het schoenen-„vraagstuk" tot een bevredigende oplossing te brengen. De ideaaltoestand zal zijn, wanneer door alle militairen uit sluitend intendance-schoenen worden gedragen.1) Eenerzijds is men dan reeds in vredestijd gewend aan het soort schoenen, waarop men in oorlogstijd aangewezen is. Anderzijds zullen door het grootere verbruik de bestellingen ook grooter worden, waardoor de aanschaffingsprijs daalt en zul len de aan te houden voorraden vlugger worden verwisseld, waardoor de kwaliteit van het schoeisel op het moment van verstrekking beter zal zijn dan na langduriger oplegging. De eenvoudigste oplossing zou zijn het dragen van intendance schoenen in dienst verplichtend te stellen. Er is zelfs ruimte voor de opvatting, dat deze verplichting thans reeds bestaat. Immers, het is den militairen volgens het kleeding- voorschrift, uitgave 1928, blz. 91 wel vergund de model-kleeding zelf te laten aanmaken, doch het is zeer de vraag, of hier onder b Hiermede wordt uitsluitend bedoeld „in dienst". Het verstrekken van een dienstschoen, die tevens aan zekere eischen van fraaiheid voldoet, behoort tot de onmogelijkheden, v. L. 799

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 65