De uitwerking van de vliegtuigbewapening. a. De scherfbom. Bij den aanval in scheervlucht op levende doelen, w.o. ook te verstaan voertuigen enz., wordt gebruik gemaakt van lichte scherfbommen waarvan het gewicht varieert tusschen 8 en ±15 kg. De nuttige uitwerking van deze bommen is te verwach ten binnen een straal van 15 meter. Normaal kan een tweezits verkenningstoestel 8 tot 16 van dergelijke bommen meevoeren. Het aantal mede te voeren lichte bommen wordt bij onze twee- zitstoestellen niet zoozeer beperkt door het gewicht als wel door de beschikbare ruimte onder de vleugels. Een groot nadeel van het bombardement op geringe hoogte is gelegen in de omstandigheid, dat de bombuizen van een vertraging moeten worden voorzien, omdat anders de werpende vliegtuigen zelf door de scherven kunnen worden getroffen. Deze vertraging dient op 6 seconden te worden gesteld, binnen welken tijd het vliegtuig zich tot op 300 tot 400 m van de springpunten van de geworpen bommen kan hebben verwijderd. Deze afstand geeft veiligheid tegen de verst weggeslingerde springstukken. De noodzakelijke vertraging heeft tot gevolg, dat de in scheer vlucht afgeworpen bom die een harden bodem treft, b.v. het ver harde wegdek, over een aanmerkelijken afstand (tot op 100 m) doorschiet, alvorens te explodeeren. Treft de bom een zachteren bodem, b.v. het terrein naast de verharding van den weg, dan dringt zij, afhankelijk van de zachtheid, meer of minder diep in. Bij een indringing van slechts enkele decimeters wordt de uit werking van de bom reeds aanmerkelijk verminderd. In onze terreinen, waar de wegen vaak door uitgestrekte sawahvelden voeren, kan men dan ook verwachten, dat de bommen welke naast den weg in de natte sawah terecht komen zoo diep zullen indringen, dat de uitwerking tot nul wordt gereduceerd. De constructie van een offensieve bom, welke door een meer plaatselijke werking zonder gevaar voor het vliegtuig het afwer pen van geringe hoogte zonder vertraging zou toelaten, schijnt niet wel mogelijk omdat de vliegtuigbom steeds deelen zal moeten hebben (staart, ophangbeugel, buis enz.) welke tot op grooten afstand kunnen worden weggeslingerd en dus de nog vlak boven het springpunt zijnde vliegtuigen zouden kunnen treffen. b. De gasbom. De wijze van afwerpen is dezelfde als die van de scherfbom. Behalve het gasbombardement direct op het doel, opent het gebruik van vliegtuiggasbommen de mogelijkheid om een groot gedeelte van 's vijands marschweg in korten tijd te vergassen, waardoor den vijand belangrijke vertraging kan worden veroor- 744

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 6