814 7, EENIGE NIEUW VERSCHENEN BUITENLANDSCHE VOORSCHRIFTEN. Instruction sur l'organisation du terrain. 3e Partie. 1934. In dit belangrijke deel worden achtereenvolgens behandeld a. zware kunstmatige hindernissen, b. afwachtingsdekkingen, c. het ter verdediging inrichten van dorpen en bosschen, d. het werkplan en de overige voorbereiding bij het inrichten van stol lingen. ad aHierbij worden allereerst uitgebreid besproken de voor de Fr. defensie den laatsten tijd meer en meer van belang wordende onderwater zettingen, waarbij een uitgewerkt voorbeeld de voorafgaande theorie zeer verduidelijkt. Daarna worden besproken de vechtwagenhindernissen. Op vallend zijn hierbij de op onze normale prikkeldraadhindernis gelijkende „réseaux de fil de fer anti-chars", bestaande uit zware palen (bij voorkeur van gew. beton) en 0.5 en 1 cm. dik glad ijzerdraad, de uit rails of hoekijzer samengestelde, te verankeren Friesche ruiters en de mijnenvelden. Voor deze laatste wordt opstelling van 7.5 cm. granaten in kleine overdekte kuilen aangegeven, waarbij de mijnen met onderlinge afstanden van 0.85 m. in één rij of van 1.10 m. in twee rijen (de rijen met 2 m. tusschenruimte) worden aangebracht, waardoor per km. front onderscheidenlijk 1200 en 1800 granaten (m.a.w. 20 en 30 ton materialen) noodig zijn. Een ploeg van 4 man, beschikkende over een grondboor, kan in één uur tien van zulke mijnen plaatsen. M.h.o. op maskeering dienen vooral de natuurlijke lijnen in het terrein te worden gevolgd en moeten de mijnen bij voorkeur worden aangebracht in gedeelten met eenige lage begroeiing. Het aanbrengen zal in de eerste plaats worden begonnen op die terreingedeelten, welke een vecht- wagenaanval begunstigen. In verband met den benoodigden werktijd en maskeering dient echter zooveel mogelijk van natuurlijke vechtwagen hindernissen gebruik te worden gemaakt; voor afsluiting van wegen worden o.m. valkuilen, barricaden en Friesche ruiters, voor defilé's o.m. vorenver- melde draadhindernissen en voor aan waarneming blootgestelde terrein- strooken mijnenvelden aanbevolen. ad b. Hier worden de indringing van verschillende projectielen in diverse grondsoorten en bouwmaterialen, zoomede de daaruit voortvloei ende benoodigde dekkingsdikten aangegeven, waarbij voor gew. beton geldt kaliber dikte bovendek king dikte vloer dikte der opstaande wanden aan vuur bloot gesteld; met grond- dekking niet aan vuur bloot gesteld zonder gr. dekking 7.7 cm 0.65 m 0.40 m 1.00 m 0.40 m 10.5 0.90 0.50 1.25 0.50 15.5 1.50 0.80 1.75 0.80 22. 1.90 1.60 2.10 1. Bij de vermelde dikten van bovendekking en opstaande wanden zijn deze bestand tegen twee voltreffers op dezelfde plaatsbij vermindering dier dikten met zijn de dekkingen nog bestand tegen een enkelen voltreffer. De vloerdikte is berekend op het ongunstigste geval, n.l. het springen van het projectiel onder den vloer. Voor- en zijwanden worden bij voorkeur

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 80