815 bovendien nog beschermd door een voorliggende stapeling van breuksteen. Bij gebruik van ongew. beton dient dit materiaal zoo mogelijk op een gewelfd ijzeren ondersteuning (type „walvisch") te worden aangebracht, terwijl de in de hierboven aangehaalde tabel aangegeven afmetingen met minstens 25% moeten worden verhoogd. Ten aanzien van maatregelen tegen vli. bommen is het voorschrift wel zeer beknopt„En pratique, actuellement il y a beaucoup moins a s'inquiéter des projectiles d'aéronautique que des projectiles d'artillerie" en wel omdat le. de terreinversterkingen zulke kleine doelen bieden, 2e. het goed gericht werpen van bommen zeer moeilijk is, 3e. de trefsnelheid bij afwerpen van hoogten beneden 3.000 m. betrekkelijk gering is. Naar dz. meening zal de sterke luchtafweerorganisatie der Fr. weermacht wel mede geleid hebben tot bovenvermelde sobere behandeling. Aan gasafsluiting der afw. dekkingen wordt belangrijke aandacht besteed, terwijl mede scherfmakers worden behandeld. Opgenomen is de bepaling dat de bouw van betonwerken uitsluitend aan de genie is opgedragen, en personeel van andere wapens daaraan hoogstens als handlanger kan worden toegevoegd. Na tal van technische aanwijzingen, o.m. omtrent mengen en storten van beton en wapening, volgen een uitgewerkt voorbeeld van een normaal type gew. betonschuilplaats voor 16 man met 2 gassluizen en gelegenheid voor nabijverdediging en eenige voorbeelden van gemineerde schuilplaatsen, waarbij de gebetonneerde toegangen van de overigens uit mijnhout bestaande schuilplaatsen opvallen. De verder aangegeven W.Pn., Opt.S.Pn. (hp.)V.Pn., C.Pn., mitr. nesten en kazematten van gew. beton al dan niet met pantsermateriaal verdienen i.v.m. de nieuwe Fr. defensiewerken alle aandacht. Op het gebied van gasbescherming vallen nog op de z.g. „abris-filtres", waarbij een luchtaanvoer met filterinrichting tuinaarde dan wel een filter „Leclerq" wordt toegepast. De capaciteit dier filters is mede vermeld. ad c. Dorpen en bosschen zullen ook nu nog zoowel in de voorste zone als daarachter (als steunpunt) ter verdediging worden ingericht, omdat zij in meerdere of mindere mate bescherming verleenen tegen vechtwagens en vaak gunstige gelegenheid bieden voor flankement. Het voorschrift on derscheidt 3 liniën, t.w. la ligne principale de resistance (voorste lijn der hws.), la ligne des soutiens (door het object loopende) en la ligne d'arret (erachter tegen een deboucheerenden vij.) en voorts een of meer reduits en grendelstellingen. Bij bosschen ligt de voorste der voornoemde liniën teruggetrokken binnen den boschrand, daarentegen komt de vp. strook buiten het bosch uit. W. Ausbildungsvorschrift für die Artillerie. (A. V. A.) Helf 2. Ausbildung in der Geschützbedienung jür F. K. 96/16, F. K. 16. F K 16 n/A und l. F. H. 16. Heft 2a. Ausbildung in der Geschützbedienung für Gebirgskanone 15. Heft 3. Ausbildung in der Feuertdtigkeit der Batterie. Heft 4. Ausbildung der bespannten Batterie. Deze eind 1933 en begin 1934 uitgekomen Duitsche voorschriften hebben nog al commentaar verwekt in de Duitsche vakliteratuur (Wehr und Waffen en Mil. Wochenblatt). Wij halen het een en ander uit de voorschriften aan. Heft 2 en 2a. „De juiste bediening van het geschut vormt den grondslag voor alle artil- leristische werkzaamheid. De opleiding bij het onbespannen geschut moet bij elke gelegenheid worden benut.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 81