816 Juist en zorgvuldig richten is van beslissende beteekenis en ook in de moeilijkste omstandigheden een vereischte. De richtkanonniers moeten daarom zorgvuldig worden uitgekozen en opgeleid. Hun kennis moet bij alle oefeningen zooveel mogelijk worden beproefd. Het is aan te raden om afzonderlijke richtoefeningen te houden, waarbij slechts de daarvoor noodige kanonniers worden ingedeeld. De gezamenlijke manschappen moeten worden geoefend in de verrichtingen van alle kanonniers." De beschutbediening bij de veldartillerie (ook veldhouw.) bestaat uit 1 st.cdt. en 10 man, bij de bergartillerie (7 draagdieren en 2 munitiedraag- dieren met elk 12 schoten) uit 1 st.cdt. en 9 man. Het bergkanon kan ook vervoerd worden op 6 sleden, met verder 18 schoten pgr slede (4 man trekken een slede), of wel op 2 treinvoertuigen. "Tiet gebruik van „Festlegestreifen" voor „Schwenkungsfehler" bij gebruik vèn zeer nabij gelegen hulprichtpunten is in het voorschrift vastgelegd. Hierbij wordt niet gebruik gemaakt van een richt punt, maar van evenwijdige lijnen, waarbij de richtlijn van den kijker steeds moet samenvallen met een dier lijnen. Heft 3. ,.,Het vuren in de batterij met opgezet gasmasker eischt doorgezette beoefe ning. Vooral moet hierbij beoefend worden het commandeeren, het door geven van de co.'s door de sectiecdtn., het stellen der richtmiddelen, het stellen der buizen, het gereed maken der ladingen en het aanbrengen van de munitie, evenals het kaart- en planchetwerk op de waarnemingspost en rekenpost. De verbindingsmanschappen moeten geoefend worden in het opnemen en ■doorgeven van bevelen." De in stelling staande batterij is in den regel verdeeld in a. de waarne mingspost (waarnemingsposten), b. de rekenpost, c. de batterij stelling de laatste gewoonlijk in de commandopost, de 2 secties en de mitrailleur. De rekenpost moet in ieder geval goede gezichtsdekking hebben hij kan ge plaatst worden öf bij den cop., óf bij de batterijstelling, óf apart en dan telefonisch verbonden. De mitr. wordt tegen luchtdoelen opgesteld. Zoo mogelijk worden de mitrs. van eenige batterijen vereenigd. In bijzondere gevallen wordt de mitr. ook gebruikt voor de nabij verdediging. Op de waarnemingspost bevinden zichde bij.cdt., de waarnemingsoff., de schaarkijker-onderofficier, de richtkijker-o.o. I, de richtkijker-o.o. II zoodra hij zijn werkzaamheden in de bij.stelling heeft beëindigd, de cdt. van den verbindingstroep en eenige verbindingsmanschappen. Op den rekenpost zijn1 cdt. en 1 man met de noodige verbindings manschappen. Op den commandopostde batterij-officier, de richtkijker-o.o. II (tot na afloop zijner werkzaamheden), 1 verbindings-o.o. de munitie-o.o. van het le munitie-echelon, eenige vb.manschappen. Bij de stukken de sectiecdtn., bij elk stuk 1 st.cdt met 7 man bediening, en verder de batterij-smid en 1 ziekenverpleger. Bij den mitr. de bijbehoorende bediening. De taak van den waarnemingsoff. is het inrichten en plaats bepalen van den wgp., doelverkenning, hulp bij het schieten en de vuurleiding, reserve- vuurleider. De schaarkijker-o.o. is hulpwaarnemer. (Vgl. onze 2e A. v. p.) De richtkijker-o.o. I heeft de taak, die onze stellingwm. heeft. De cdt. vb .troep zorgt voor de verbinding van wgp. (wgpn.), bij.stelling en rekenpost. De verbinding tusschen wgp. en bij.stelling geschiedt in den regel door radio- en lijntelefoon. Wordt een radiotoestel gebruikt op een vooruitgeschoven of zijd. wgp., dan blijft het andere toestel in de bij.stelling. Taak van den rekenpost is de berekening der daginvloeden en der voor bereide vuren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 82